Borovice lesní
Užívaná část z borovic jsou převážně pupeny. Tyto pupeny se sbírají před jejich rozvinutím, což je kolem měsíce dubna. Pokud ale najdete na Vaší borovici nerozvinuté malé pupeny, tak je také můžete použít. Dříve se borovicové pupeny používaly do koupelí při nespavosti nebo při neurotických potížích. Takže pokud budete mít problémy usnout, klidně si dejte několik pupenů do horké vany a udělejte si koupel. Dnes se místo pupenů v lékařství využívá borovicová silice, která je mnohem účinnější. Borovicové pupeny byste neměli používat, pokud trpíte zánětem ledvin.
Smrk Ztepilý
O smrku ztepilém se vypráví, že dokáže ochránit před zlými duchy a že zvládne z místnosti odehnat negativní energii. Pokud si na večer sednete ke smrku, měli byste se cítit klidnější a více v bezpečí.
Z mladého jehličí můžete připravit čaj, který Vám pomůže od respiračních potíží, zlepšuje odkašlávání a uvolňuje cesty dýchací. Ve středověku se větvičky a jehličí používaly při aromaterapii a k inhalaci. Jejich inhalace léčila rýmu, kašel a chřipky. Dnes se místo větviček a jehličí využívají esenciální oleje. Pokud vylouhujete smrkové výhonky v alkoholu, získáte lidový lék na léčbu revmatických kloubů
Jedle bělokorá
Jedle nemá žádný ověřený léčivý účinek dnešní medicínou. V lidovém léčitelství se o jedli říká, že má antibakteriální a dezinfekční účinky. Také se v koupelích využívala jako lék na celulitidu a říkalo se o ní, že je afrodiziakum.
Jak ze smrku, tak i z borovice jsou v lékárnách dostupné esenciální oleje, které mají několikrát větší účinek než-li jejich jehličí, pupeny či větve.
Zdroj:
KORBELÁŘ, Jaroslav, Zdeněk ENDRIS a Jindřich KREJČA (il.). Naše rostliny v lékařství.