Ostružina vypadá opravdu tak, že je černá. Když se rozmáčkne mezi prsty, její šťáva je zbarvena téměř do fialova. Když ji člověk vloží do úst, připomíná samet a jakmile ji rozkousne, rozhostí se koktejl chutí. Od trpké až ke sladké. A v ten moment lidské tělo dostává další koktejl, a to vitamínů, minerálů. Ostružiny mají poměrně vysoký obsah vitamínu C, skupiny vitamínů B, vápník, hořčík, fosfor a železo a je velmi dobrým antioxidantem, který pomáhá člověku udržovat nejen zdraví, ale i krásu.
Je výborným pomocníkem při onemocnění horních cest dýchacích, ale také zápalu plic. Doporučuje se čaj z plodů ostružiníku. Ty se mohou využívat také v době rekonvalescence, pokud jste unaveni nebo nachlazeni. Trpíte-li potížemi cévního oběhu, tyto plody jsou pro vás více než vhodné. Pomáhají zvýšit obranyschopnost organismu a pánům zvýšit potenci. Svou nezastupitelnou roli si splní, pokud člověka postihne průjem a o barvivu ostružin se hovoří v souvislosti s látkami, které ovlivňují omezení růstu rakovinových buněk. Abychom však nestranili jen plodům, tak je třeba připomenout, že i listy ostružinové jsou také nositeli léčivých účinků. Používají se v případě kožních onemocnění, ke kloktání, při bolestech v krku či dásní.
Ostružiny se také těší velké oblibě i v kuchyni. O džemu či marmeládce snad ani není nutno se zmiňovat. Tato lahůdka si již získala mnohé přívržence. Přijde vždy vhod během zimního období ať již ke snídani nebo do dezertu. Ať již je to palačinka nebo tvarohový pohár. Čerstvé plody lze je využít do ovocných salátů, do jogurtu či pudinku, ale klidně i do bublaniny. Dokonce je můžeme přidat i do míchaných nápojů nebo je jimi alespoň ozdobit.
Pokud se rozhodnete použít černý poklad k léčebným účelům a udělat si zásoby na zimu, vypravte se však raději do lesa. Šlechtěné zahradní odrůdy jsou sice větší, ale nemají tak silné účinky jako ty lesní. Tatáž informace se vztahuje i k listům, které chcete použít ke koupelím či do čajů.
Na závěr ještě upozornění. Přes všechny zmíněné klady by se požívání ostružin však měli vyhnout ti jedinci, kteří trpí záněty v žaludku, střevech či mají porouchanou funkci žlučníku. Tudíž buďte velmi obezřetní a nepřidělávejte si více komplikací, než máte.