Tradiční čínská dieta se snaží harmonizovat naší mysl, duši a tělo. Každé jídlo má jiné vlastnosti a jinou energetickou hodnotu. Při konzumaci jídla, které tělo nepotřebuje, může dojít k dysbalanci a následně i k náchylnosti nebo přímo způsobení nějaké nemoci.
Správným stravováním můžeme vyléčit mnoho choroby, získat velmi pevnou imunitu a dospět k fyzické a psychické vyrovnanosti. Tato dieta využívá nejen kalorické a nutriční vlastnosti jídla, ale i jejich chuť- slanou, sladkou, hořkou, také teplotu a co jednotlivé jídlo udělá s lidským tělem. Každý jednotlivec potřebuje jiné složky potravy založené na vlastnostech jeho těla. Například pokud máme suchou pokožku a stále pociťujete žízeň, měli bychom jíst hodně sóji a špenátu. Potravina může být obecně zdravá, ale důležité je, zda ji naše tělo vyžaduje a nebo nikoliv. Dieta využívá energii jin a jang nebo ve fyzikálním případě kinetickou a potencionální energie.
Několik tipů, jak se správně stravovat
Jelikož jsme propojeni s přírodou i náš jídelníček by tak měl vypadat. To znamená, že bychom měli jíst hodně sezonních potravin a potravin, které vyrovnávají působení okolního prostředí. Na jaře to jsou třeba zelené bylinky, výhonky, jarní cibulka a zázvor. V létě bychom měli konzumovat potraviny, které vyrovnávají okolní vedro např. vodní meloun, okurku a citrusy, dále potraviny, které vyrovnávají sucho v těle např. sója, slané potraviny a jablka. Na podzim bychom naše tělo měli začít připravovat na zimu a to znamená konzumace např. oříšků, semínek a hub. V zimě bychom měli konzumovat hodně kořenové zeleniny, která nám pomůže ohřát tělo. Jelikož v zimě nic nevyprodukujeme, tak máme konzumovat nakládané ovoce a zeleninu, skořici a hřebíček.
Jezme s klidem- měli bychom si jídlo užívat, takže nejíst nic, co vyloženě nenávidíme, ale to co nám