Pro rovnováhu v těle je třeba absorbovat určité vibrace barev ze slunečního záření. A to v souladu se změnami ročního období klesá. Z toho plyne, že podstatou léčení je dodat tělu právě ty chybějící. Výhodou, dle autora, je právě praktičnost této metody pro její bezpečnost. Je uvedeno, že léčbu je možno uskutečnit několika způsoby. Je tedy na místě si říci, že červená část spektra je stimulující a modrý konec lidský organismus uklidňuje.
Co se týká samotných barev, jejich účinek je následující:
ČERVENÁ – zahřívá, oživuje, léčí chorob krve. Vhodná pro anemiky a pro pacienty s onemocněním jater.
ORANŽOVÁ – má určité vlastnosti červené, je významná pro dýchací systém, pro astmatiky, ale použitelná jako tonikum (regeneruje a posiluje) a laxativum (podporuje střevní peristaltiku a vyprazdňování)
ŽLUTÁ – prospívá střevům a vnitřním orgánům vůbec – zažívací potíže, pálení žáhy, zácpa, hemoroidy menstruační potíže. Působí jako mírné sedativum, pomáhá odstraňovat strach a duševně povzbuzuje.
ZELENÁ – je považovaná za skvělého léčitele. Je neutrální a může být celkovým tonikem a posilujícím prostředkem. Prospívá při srdečních potížích, neuralgických bolestech hlavy, vředech, nachlazení hlavy a také při výskytu nežitů. A pokud máte jakékoliv pochybnosti, vždy použijte zelenou barvu.
MODRÁ – působí antisepticky, ochlazuje. Výborně působí na záněty včetně zánětů vnitřních orgánů. Pomáhá při revmatických bolestech, spáleninách a při hojení ran.
INDIGO – mírné narkotikum, odstraňuje obavy, uklidňuje ty, kteří se bojí tmy. Je vhodná při emocionálních poruchách, hluchotě, prospívá očím i v případě šedého zákalu.
FIALOVÁ – duševní poruchy, oslabený nervový systém, plešatost, ženské potíže.
Při terapii se používají všechny prostředky, které produkují barevné světlo, tj. barevné sklo, umělá hmota nebo i celofán. A k posílení barvy postačí okno, které propouští denní světlo, ideálně sluneční paprsky. Dbáme, aby člověk, jenž potřebuje léčbu barvou, byl v takové poloze, v níž na něj toto barevné světlo dopadá. Ideálně tak, aby paprsky dopadaly na postiženou oblast. Ideální doba je půl hodiny ráno a půl hodiny večer. Pokud nemáme ideální podmínky, je vhodný diaprojektor s barevnou folií v rámečku.
K léčbě se dá použít i voda. Tato voda je nasycena právě barevnými paprsky. Pokud máme sklenici či láhev požadované barvy, je to ideální stav. Pokud ne, použijeme papír nebo kus acetátu. V dávce 3x denně vínová sklenice bude mít stejné účinky jako aplikace barevného světla po dobu půl hodiny.