Slinivka břišní je žláza s dvojím působením. A to vnějším, které díky trávicím enzymům zpracovává potraviny, které člověk jí tak, abych z nich tělo čerpalo všechno, co potřebuje ke svému fungování. Látky, které vylučuje do trávicího systému a pomáhají štěpit tuky, rozkládat cukry i bílkoviny do formy, ve které je lidské tělo dokáže využívat.
Pokud se týká funkce s vnitřní sekrecí, má na starosti hospodaření s cukrem v krvi a produkci inzulínu. A je tedy jasné, že pokud je něco v nepořádku se slinivkou a touto funkcí, přijde na řadu téma nemocí, které se ke slinivce vztahují. Rozhodně její stav také může ovlivnit úraz (úder na oblast slinivky), ale i stav žlučníku či žlučovodu. Jelikož všechny tyto stavy mohou vést k zánětům tohoto orgánu.
Důvodem, proč jsem pro dnešek vybrala povídání o slinivce je ten, že nastává doba zvýšeného shonu, hektičnosti a také stresu. A to znamená, že slinivka bude vystavena velké zátěži. Bude vám opravdu vděčná, když budete dbát o její blaho a tím o blaho své vlastní.
A jak se to tedy s tou slinivkou má? Tento velmi významný orgán je spojený s emocí smutku. Člověk mívá často stavy, kdy je v tzv. splínu, má třeba i nějaké starosti a jedna stresová situace střídá druhou. V současnosti je na člověka vyvíjen obrovský tlak. Nejen nesmírně rychlým vývojem technologií, ale vůbec způsobem práce, stavem společnosti, vlivem politiky a určitě má svůj velký podíl světová situace. Denně je vystaven informacím, které mu na klidu nepřidají. Pak ještě může přijít cokoliv doma. Rodiče, partner či partnerka, děti, přátelé. Pokud již také delší dobu trpíte vyčerpání, vězte, že to vaší slinivce vůbec neprospívá.
Dalším nevhodným činitelem je přemýšlení, přemítání co by, kdyby…. Takový člověk ztrácí síly, poddává se malomyslnosti a nevěří, že může toužit natož očekávat něco radostnějšího ve svém životě. Už nechce vynakládat poslední síly na boj s každodenními možnými překážkami. A víte, proč si často nikdo nevšimne, že takový člověk má potíže nebo může být nemocný? Tito lidé se totiž usmívají a působí na své okolí jako naprosto spokojení a možná i šťastní lidé.
Ohroženějším „druhem“ jsou v tomto případě ženy. A to z toho důvodu, že mají výrazněji sklony právě k přemýšlení a přemítání. Díky tomu, že si své starosti stále „nosí v hlavě“ a nedokážou se jich zbavit ani v noci, přichází poruchy spánku.
Nebudu tu vyjmenovávat všechny příznaky možného oslabení orgánu a jeho onemocnění. Apeluji na vás všechny a především ženy! Uvědomte si, že toužit po něčem je naprosto v pořádku! Mějte na paměti, že radost je půl zdraví! Věřte, že jste dost silní na to, abyste žili svůj život tak, aby se vám líbilo ho žít! Svět se nezboří, když něco nezvládnete! A paradoxně někdy zdánlivý neúspěch může být výhrou!