Možná o korejském zázraku čtete poprvé. Toto národní jídlo z východu je možná pro někoho ostré, nebo nemusí každému vyhovovat silnější chuť a specifický zápach kvašené zeleniny. Je to pochopitelné, protože každému chutná něco jiného. Pokud vám ale záleží na zdraví a silné imunitě, zkuste to. Existují i varianty bez chilli a rybí omáčky. Ale o co tedy vlastně jde?
Posilující zelný salát
Jedná se o fermentovaný salát ze zelí, mrkve, cibulky a například ředkve. Je možnost si kimchi koupit, nebo si dokonce doma kvašenou zeleninu vyrobit. Na výrobu existují speciální nádoby, nebo můžete zkusit kvasit v běžných sklenicích. Na internetu se dočtete o mnohých receptech, aby nevznikla plíseň a zelenina procházela správným procesem. Ať už kimchi koupíte nebo vyrobíte, rozhodně podpoříte svůj imunitní systém. Střevní mikroflóra plesá, a tím i podporuje naše celkové zdraví a krásu. Nemusíte kupovat probiotika v lékárně, viry se vám vyhnou obloukem a raději utečou jinam.
Tvoříme si zdraví
Při výrobě je potřeba dbát na hygienu, čistotu nádob a dbát na správnost receptury, aby začalo kvašení dobře působit, což brání vzniku hnilobných bakterií. Kvašení zeleninu konzervuje. Ať už ale kimchi vyrobíte nebo koupíte, tvoříte si tak sami vlastní zdraví, což je lákavé. Salát můžete podávat v malých miskách k ranním vajíčkům nebo k jakémukoli jídlu, ke kterému se hodí nakládané kyselé okurky.
Stará dobrá klasika
Kimchi pamatuje ještě „krále Klacka“, protože se jedná o tisíce let starou recepturu kvašené zeleniny. Kdysi se fermentovalo v hliněných nádobách, které se zakopávaly hluboko do země, kde se zeleninu dařilo uchovávat až po několik měsíců. Že ale neholdujete východním tradicím? Zkuste klasiku a vraťte se k výbornému kysanému zelí. Zmínky o nakládaném zelí jsou sice i ve staré Číně, ale i v Řecku a Římě. I v našich zemích se zelí uchytilo hojně. Tak šup pro hlávky zelí, kmín a ostré nože, hojně prosolte, a zeláky se budou radovat z té zdravé nálože! Pokud jste ale nestihli zelí naložit, můžete třeba podpořit lokální výrobce a ve svém okolí najít nějakou rodinnou firmu, která se kvalitnímu kvašenému zelí věnuje. Případně se poptejte přátel a sousedů, a určitě někdo bude mít pár sklenic ke sdílení. Dobrou chuť a pevné zdraví!