Co se však děje v těle, když se objeví první šediny možná příliš brzy na náš vkus? Asi přirozené by mohlo být, kdyby se vlasy bez pigmentu objevily kolem přibližně padesátého roku věku. To je však pouze můj osobní názor. Ale jak si vysvětlit, že mladík v obchodě, odhadem možná ve věku polovičním, měl vlasy tolik prošedivělé? A evidentně není jediný, koho bílé vlasy zdobí.
Podívejme se, jak se věci s šedinami mají. Barva vlasů je určována obsahem pigmentu melaninu v těle. Není potřeba zacházet do chemických vzorců, které by to vysvětlovaly. Odborníci znají, laici si to nechají vysvětlit „polopaticky“. Avšak jednoduše řečeno, jakmile je produkce tohoto pigmentu ukončena, vlas zbělá. Toto je vlastně zdůvodnění informačně dostupné – porucha tvorby melatoninu je důvodem, že nám bělají vlasy. Více dostupné informace neuvádějí.
Psychosomatická souvislost se šedivěním vlasů se může zdát mírně zavádějící, ale pouze se to tak opravdu jeví. Vlasy jsou spojeny s významem moci, svobody a síly. Navíc jsou vlasy považovány za dodatečnou ochranu kůže. Tak by se člověk, u kterého se projevuje bělání vlasů dříve, než by se dalo očekávat, tedy v mladém věku, měl zamyslet nad tím, jak to s těmito třemi aspekty ve svém životě má.
Díky zbělání je vlastně vlas i velmi oslabený. Tudíž tu máme dva symptomy. Jsou reakcí na stres, podrážděnost, ale také beznaděj. Člověk, který si činí příliš starostí nebo prožívá ve svém životě stavy nejistoty, může tzv. zešedivět během velmi krátké doby. Pokud nevěříme, že svůj život si dokážeme vytvořit, nemáme víru v tzv. ochranu „zhůry“, dochází k odčerpávání životní energie. Pak je na místě si uvědomit, že bychom měli hledat rovnováhu mezi materiálním a duchovním aspektem svého života.
Z fyzického hlediska jsou vlasy propojeny s ledvinami a ledviny právě s životní energií. Ledviny jsou totiž „skladem“ životní esence. Je tedy důležité udržovat harmonii ve svém životě a také ve svém těle a snažit se mu dodávat vše, co potřebuje.