Čínská medicína pohlíží na člověka celostně a z mého pohledu je jediná, která dokáže řešit všechny neduhy a nemoci. Ovšem za předpokladu, že v ní člověk má důvěru a samozřejmě také musí chtít pro změnu něco udělat. Mně přinesla mi zdraví, klid a schopnost se dívat na věci z více úhlů pohledu. Cesta byla dlouhá, trnitá, ale stála za to a stále stojí. Celý život se člověk učí.
Reflexní terapie je také součástí čínské medicíny. Jaká je její historie? Asi nebude žádným překvapením, že její počátek sahá až do 4. nebo možná i 5. tisíciletí před naším letopočtem a do oblastí dnešní Číny, Vietnamu a Indie. Avšak ve starém Egyptě se v roce 2330 před naším letopočtem ve městě Saggara nachází hrobka Ankhmahora - takzvaná Lékařova hrobka, kde je nástěnná malba zobrazující reflexní ošetření rukou i nohou. Vypadá to, že z Egypta se tato metoda rozšířila dál do světa.
Na všech zakončeních těla jsou také zakončení nervová. Reflexní body tedy najdeme jak na nohou, rukách, ale i uších, kolem očí nebo na předloktích. Mohou za to meridiány, které jsou podle tradiční čínské medicíny dráhami v lidském těle, kterými proudí životní energie. Pokud je průtok harmonický, slouží nám zdraví i psychicky jsme v pohodě. Reflexní terapie je skvělá v tom ohledu, že může fungovat jako prevence. Pokud naše tělo po zmáčknutí bodu reaguje citlivěji, jsme schopni určit, který orgán nefunguje tak, jak má a dá se předcházet problému dříve, než se z něj stane problém s fyzickými projevy. Může nám pomoci k rozproudění životní energie, odstranit z těla toxické látky, snížit bolest, zharmonizovat funkci orgánů, ale můžeme ji využít i v případě, že se potýkáme s psychickými bloky. Je určená pro všechny, kteří mají jakýkoliv zdravotní či psychický problém, není omezená věkem ani pohlavím. Je skutečně pro všechny, kteří mají chronický či akutní problém. Nemyslete si ale, že půjdete k terapeutovi a veškerá práce spočine na něm. Je vždy dobře, když se aktivně podílíte na správné životosprávě i na ošetřování reflexních bodů. Také je potřeba si uvědomit, že všechno není hned. Je potřeba trpělivost a spolupráce jak s terapeutem tak se sebou samým.
Při výběru terapeuta nechvátejte, internet nám přináší spoustu možností a informací, tak se nebojte ho využít. Co vás s terapeutem čeká? Diagnostika, reflexní masáž nohou, uvolnění krční páteře a zad a nakonec rozhovor, při kterém vám budou sdělena doporučení, která vyřeší váš problém za předpokladu, že budete důslední. Po terapii se samozřejmě mohou dostavit i reakce těla jako je rýma, zvýšená únava, bolest zubů, vyrážka nebo třeba i horečka. Přestože tyhle vedlejší reakce nejsou příjemné, dokazují jen to, že se s tělem začíná něco dít a byly zahájeny ozdravné procesy. Každá mince má dvě strany, proto myslete na to, že po odeznění těchto nepříjemností vám terapie pomůže s migrénou, neplodností, poruchou spánku, ale i se stavy po úrazech či únavovým syndromem. Existuje také přirozená forma reflexní terapie, kterou je chůze naboso. Lidské chodidlo je velmi citlivým místem, proto je potřeba se starat. Dopřejte svým nožkám masáže, koupele, starejte se o kůži i nehty. Nezapomeňte na člověku nejpřirozenější pohyb, chůzi. Ať už naboso nebo v kvalitní botě, poděkují vám jak nohy, tak ale i záda a nakonec i celé tělo.