A jak tedy vypadá takový biologický podzim? Je to vlastně příprava na zimu. Měli bychom zaměřit svou pozornost na tělesné orgány plíce a střevo a emoce smutek a strach. Další oblastí, která je v tuto dobu důležitá, je naše stravování. Jak se tak říká, vše se děje a jde ruku v ruce, a proto je třeba si všímat všeho, co děláme. A to především pro sebe. Autor následující věty je neznámý, ale když se nad ní zamyslíme, určitě všichni přiznáme, že něco do sebe má. „Když jsem v pořádku já, je v pořádku vše i v mém okolí.“ A to je sakra motivace. Stačí jen malá představivost a už ty spojitosti vidíte.
Takže jak na to a proč? O funkci uvedených orgánů není pochyb a všichni je známe. Bez plic bychom se nenadechli a bez střeva by asi nikdo žit nechtěl. Plíce pomáhají s okysličováním tělesných orgánů za pomoci krve a zároveň zajišťuje rozvod všeho potřebného i do těch nejzazších koutů. Střevo zpracovává potraviny a svými stěnami do těla propouští důležité látky a minerály do těla. A jak to tak udělat, aby tyto orgány byly správně funkční a zdravé?
Buďte veselí, radostní, zpívejte, bavte se, cvičte, pečujte o své tělo. Toho můžete docílit třeba návštěvou lázní, solných jeskyní, saunováním. Jezte takové potraviny, které nezatíží střevo. To znamená, že by to měly být zeleninové vývary, v mírném množství luštěniny, bílá zelenina, rýže. Doporučení máme na zatím ne příliš známou a užívanou slzovku. Tato obilovina je téměř zázračná. Nejen že má skvělou výživovou hodnotou, ale je to jedna z nejstarších obilovin vůbec. Papali jí lidé již ve starém Egyptě či Palestině. Navíc neobsahuje lepek, podporuje detoxikaci organismu, posiluje imunitní systém, tedy slezinu a je skvělým spojencem v prevenci onkologických onemocnění.
O škodlivosti kouření, požívání alkoholu, výraznějšího množství černého čaje a kávy není třeba se zvláště rozepisovat.
Za zmínku stojí i souvislost plic s kůží. S nástupem tohoto období bychom měli zařadit do jídelníčku mírně kyselé potraviny. Ty napomohou s uzavíráním tělesných pórů a tím tak zamezíme úniku tepla v následujícím období.
Důležitou informací je také to, že pokud budeme dbát na pravidla, která nejsou nikde psaná, ale vyzkoušena mnoha generacemi našich předků, můžete recepty hledat v kuchařkách svých babiček a prababiček. Určitě najdete ty nejlepší recepty na jídla, která budou prospěšná vašim plícím a střevu, potažmo celému tělu.