Na mnohých balkónech v posledních letech kromě kytiček, které nám přinášejí radostné pohledy, najdeme hromadu bylinek, které jsou obohacením našich kuchyní nebo prospěšné například v podobě čajů, odvarů či výluhů a také rostlinky, které nám dají plody. Pokud jim tedy poskytneme vše, co potřebují pro svůj zdárný růst. V současné době je mnoho nepřeberných možností, jak si na balkóně udělat opravdu zahradu se vším všudy. Včetně ovocných keřů či stromků.
Pěstování jahod v těchto podmínkách není vůbec nic nového. Jahody jsou ovoce, které je spolu s třešněmi jedno z prvních, které nám příroda nabízí. Jahody nejen, že mají velmi málo kalorií a jsou tedy vhodné pro odlehčené stravování více než vhodné, ale mají mnoho léčebných či podpůrných účinků pro lidský organismus. Obsahují vysoký obsah vitamínu C, ale i vitamínů skupiny B, jsou vhodné pro jedince se sklonem k artritidě a pomáhají čistit krev. Navíc mají posilující účinky pro lidské srdce, ledviny a trávení. Jahody jsou výborným antioxidačním činitelem. Vybírat můžeme z mnoha odrůd. Některé dokonce plodí celé léto, jiné jsou žluté, ale můžeme je dokonce zasadit do květináčů, které jsou zavěšené ke stropům nebo na balkónovém zábradlí.
Nebudete první, kdo si pořídí do květináče malinu nebo ostružinu. Jsme zvyklí, že oboje ovoce natrháme buď v lese, nebo na zahradě (pokud tedy máte zahradu). Taková malina je jedním z nejoblíbenějšího a nejchutnějšího ovoce vůbec. Nejen u dětí, ale i u dospělých. Zrovna tak jako jahoda je skvělým antioxidantem, ale má trochu jiný obsah vitamínů a minerálů. Pomůže, když míváte migrénu, když chcete mít zdravé kosti a zuby, snižují krevní tlak i cholesterol. A máte-li obtíže se sexuálním apetitem, dejte si maliny! A proč si nezajít pro takovou dávku na balkón?
Ostružiny jsou nazývány černým zázrakem. Ale pozor! Nejsou zrovna vhodné pro ty, kteří mají problémy se žlučníkem nebo trpí záněty trávicího ústrojí. Ti zvolí tepelně upravené plody. Jinak jsou jim, stejně jako ostatním, prospěšné odvary a čaje z této skvělé rostliny – k použití jsou listy a sušené plody. Kromě vitamínů C, vitamínů skupiny B a minerálů jako je fosfor, železo, tak obsahují i vápník a hořčík. To vše, jako koktajl v čaji z plodů (ideálně z planě rostoucích) při rekonvalescenci, respiračních chorobách i u dětí, či problémech kardiovaskulárních.
Aniž bych tušila kvality rostlinky, která se pnula po plotu mezi zahradami sousedů a mých prarodičů a jejíž plody jsme tajně trhávali, jsem zakoupila její semínka. Cukrový hrách. Má ploché lusky, které nejsou tak tuhé jako u hrachu setého a je poskytovatelem vitamínů A, opět vitamínů skupiny B, ale i kyseliny listové a mnoho minerálních látek. Překvapením pro mne bylo, že je zdrojem bílkoviny. Tudíž je vhodný zejména pro vegetariány či vegany. Podporuje funkci slinivky, ledvin, srdce – rekonvalescence po infarktu, udržuje v dobrém stavu svaly a nervy. A velmi příjemnou zprávou pro mne bylo zjištění, že je prospěšný pro budoucí maminky. Jejich děťátku může pomoci se stavbou nervového systému a vývojem kostí.
Stojí za to si sehnat informace a na balkón, abyste měli dostatek zdravého mlsání opravdu doslova za rohem!
Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!