To, že má listopad na starosti plíce, znamená, že v tomto měsíci jsou plíce nejvíce ohrožené. Jsou náchylné k tzv. respiračním nemocem. Projevuje se to kašlem, ale také vysycháním kůže, bušením srdce a lidé pociťují obrovskou únavu. A nesmíme zapomenout ani na astma a zápal plic. Pokud někdo astmatem trpí, ví, že v listopadu se jeho stav pravidelně zhoršuje. Za zmínku určitě stojí, že pokud máte zahleněné plíce, jsou zahleněná i střeva, protože střeva jsou párovým orgánem plic. Z toho bychom měli usoudit, že je důležité, abychom i v listopadu dostatečně pobývali na čerstvém vzduchu, zařazovali do jídelníčku vhodné potraviny jako je rýže nebo fazole. Kvůli odbourání hlenů bychom na celou zimu měli vyřadit z jídelníčku mléčné výrobky, omezit bílou mouku. S kávou šetřete a černý čaj raději nepijte. Možná zázvorový se bude hodit lépe. ;-) Najděte zdroje vitamínu C a hořčíku v potravinách.
Velmi vhodná jsou dechová cvičení, která napomáhají při posilování našich plic, ale jsou důležitá při léčbě astmatu. Vzpomeňme na dechová cvičení, která jsou součástí cvičení jógy. Pokud je neznáte, najděte si je na internetu nebo zjistěte, kde se ve vašem okolí jóga cvičí a přidejte se.
Člověk, jež má potíže s dýcháním, se na duševní úrovni potýká s rovnováhou braní a dávání. Pro názornost je to s narušenou rovnováhou braní asi tak, jako když si představíte, že druzí vás nenechají svobodně dýchat a s dáváním v podstatě stejně, ale ve směru od každého z nás k těm druhým. V tomto období se zhoršují dýchací nemoci především u dětí.
Děti na úrovni braní chtějí od rodičů lásku, pozornost, ale pokud má pocit nedostatku, onemocní. Nestačí koupit dítěti vše, co mu na očích vidíte, naplňujte své domovy především láskou. Věnujte se svým dětem, mluvte s nimi, hrajte si s nimi. Prospějete tak nejen svým dětem.