Bazalka u nás ve volné přírodě neroste, najdeme ji spíše v Asii, odkud přišla, a ve středomoří. Svou popularitu si vydobyla právě v díky své chuti, ale také díky tomu, že se jí přičítaly léčebné účinky v případě uštknutí hadem nebo štírem. Díky nim byla vyhledávána již v antickém Řecku a Římě.
Přesto, že se nevyužívá tak intenzivně právě v léčitelství, může si zapsat zásluhy především při uvolnění všech druhů křečí. Tudíž i při problémech a křečích v trávicím traktu – hladké a příčně pruhované svalstvo. Je ji možné použít i v případě kašle právě pro tyto účinky a její účinky se využívaly i v případě onemocnění tuberkulózou. Vhodná je také pro kojící maminky, pro schopnost zvýšení tvorby mateřského mléka, a pokud někdo trpí nadýmáním, také klidně po bazalce může sáhnout.
Máte-li hnisavé a špatně se hojící rány, uvařte silný odvar z bazalky a ránu jím omývejte. Zajisté doznáte brzy změn k lepšímu. Také dokáže mírně zvýšit krevní tlak, takže osobám s nízkým tlakem doporučuji její užívání. Pokud se potřebujete uvolnit a osvěžit, použijte odvar do koupele.
Nejčastěji se používá v čajových směsích, ale je možno ji užívat i samotnou.
Radost vám však určitě udělá v případě, že zdárně roste na okenním parapetu a při každém pohybu kolem ní se nádherně rozvoní. Kulinářské recepty s použitím bazalky jsou jedny z nejchutnějších a nejvíce vyhledávaných právě v letním období. Nejznámější je zřejmě použití na mozzarelu s rajčaty nebo bruschety a o boloňských špagetách nemluvě.
Navíc ji lze v silném koncentrátu použít proti bolestem hlavy či uvolnění svalového napětí.