Kyselina listová – acidum folicum, vitamín řady B – B9, rozpustný ve vodě, potřebný pro lidského jedince ještě dříve, než je počat. Pokud má budoucí matka deficit této kyseliny, je ohrožený nejen vývoj plodu, je zde vysoké riziko potratu a v těhotenství může dojít k odtržení placenty. Plánuje-li žena mateřství, je na místě věnovat pozornost doplnění kyseliny listové. To však neznamená, že tím její role v lidském životě skončila.
Nedostatek kyseliny listové bývá celkem podceňován. Pokud jí má člověk nedostatek, může trpět únavou, která však může být důsledkem mnoha jiných příčin, a především poruchou krvetvorby. Bohužel stav kyseliny listové v lidském těle prokáže lékařské vyšetření (pro alternativce jsou zde i jiné možnosti). Trpí-li závažným nedostatkem dítě, může se projevit porucha růstu, problémy s trávením, změny na sliznicích (především ústa), výkyvy nálad, bledost, slabost a také zapomnětlivost vzhledem k její potřebě pro nervovou soustavu. Avšak málokdy bývají všechny tyto symptomy přičítány právě nedostatku kyseliny listové. Proto je velmi důležité, abychom si dopřávali běžně přísun tohoto vitamínu.
Je jasné, že si v klidu zajdete do lékárny a kyselinu listovou si koupíte. Je snadné spolknout pilulku. Avšak získat ji z potravin a posílit a zlepšit tak i své trávení, udělat svá denní jídla lahodnější nejen pro oko, ale i chuťové pohárky, je příjemnější. Kde tedy hledat zdroje? Již z názvu – kyselina listová – je jasné, že především v listové zelenině. Již její objevení v roce 1941 proslavilo špenát. Vše, co je zelené, nám poskytuje tento skvělý vitamín. Špenát, brokolice, zelené saláty obecně a vůbec všechna listová zelenina či bylinky. Pokud by ještě bylo málo, přidáme játra, kvasnice, ořechy, luštěniny a nemusíme se vyhýbat ani mléku, vejcím, celozrnnému pečivu. V poslední době jsou velmi populární tzv. smoothie a zeleninové šťávy. Ty jsou opravdu skvělým zdrojem tohoto úžasného vitamínu. A tak si pamatujte, že by bylo docela fajn mít někde v truhlíku nebo v květináči na jaře nějakou tu rostlinku a ještě dříve třeba nechat naklíčit řeřichu. Tak na zdraví!
Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!