97% vody na Zemi tvoří slaná voda, 2% ledovce, které tají. Děsivé. Člověk zasahuje do vodního koloběhu způsobem, který by jednou mohl mít katastrofální dopad. Mizí mokřady, zásoby sladké vody docházejí. Jsou země, kde si lidé pro vodu musí docházet kilometry a jsou lidé, kteří denně umírají na nedostatek pitné vody. Říkáte si, že se vás to netýká, já se nedožiji toho, že by došla voda? Nejde tu jen o nás, ale také o naše děti, vnoučata, o celý život na téhle planetě.
Voda je regulátorem klimatu, umožňuje dopravu a je také domovem pro řadu mikroorganismů, živočichů a rostlin. Pomocí vody stavíme, vaříme, vyrábíme, topíme, ochlazujeme i svítíme. Lidské tělo je tvořeno až šedesáti procenty vody. Člověk sice bez vody umí přežít pár dní, ale již během dvou dnů dochází k zásadním negativním změnám homeostázy - základní zákon organismu.
Z vlastní praxe vím, že pitný režim bývá problémem u každého druhého člověka. A když už je pitný režim dostatečný, není většinou správně nastavený. Návyk na minerálky v plastu, které při neustálém příjmu mohou zatížit ledviny či játra, je obrovský problém. Nechci zde doporučovat kolik litrů by měl člověk denně vypít. Je potřeba zajistit rovnováhu. Přizpůsobme pitný režim tomu, kolik vody denně vaše tělo zužitkuje a ztratí. Voda nám zajistí efektivní látkovou výměnu v těle, vyloučí škodlivé látky z těla a rozvádí živiny po našem těle - pokud je nedostatečný pitný režim, krev není zředěná vodou a důležité látky se špatně dostávají tam, kam mají. Zajistí nám správnou funkčnost všech orgánů našeho těla a zlepší jak fyzický tak duševní stav, je důležitá pro termoregulaci a výrazně se podílí na kvalitě kůže (vrásky, celulitida…). Existují i vzorečky, podle kterých se dá vypočítat správný příjem tekutin, ale myslím, že je potřeba se naučit poslouchat své tělo a přihlížet k našim denním výkonům. Dehydratace je obrovský problém a troufám si říct, že jí trpí nejeden z nás. Bolest hlavy, únava, zácpa, sucho v ústech, horší fyzický výkon, ale i ten duševní, to jsou příznaky, které zažíváme velmi často. Pokud je tento stav dlouhodobý a my víme, že pitný režim nemáme pod kontrolou a pijeme jen tehdy když máme žízeň, uvědomme si, že můžeme podpořit poruchy ledvin a s nimi spojené ledvinové a močové kameny, zvýšíme riziko vzniku infekcí močových cest, zánět slepého střeva, ale třeba také kardiovaskulární choroby. Naopak velký příjem tekutin také není v pořádku, zatěžujeme jím ledviny a srdce, budíme se v noci kvůli častému močení, čímž výrazně zhoršujeme kvalitu spánku a také si můžeme zvýšit krevní tlak. Informace o tom, čím více vody vypijeme, tím více zhubneme, dohnala nejednoho člověka k neúměrnému prolévání svého těla, které bylo spíš na škodu než k užitku. Ledviny máme jen jedny. Přirozeně do sebe můžeme dostat vodu ovocem, zeleninou a polévky se také počítají. Sáhněte po čerstvých lisovaných ovocných a zeleninových šťávách, bonusem jsou i jiné zdravotní benefity než příjem tekutin. V menší míře zařaďme zelené a bylinné čaje, ale základem stále zůstává čistá voda. Zapomeňme na slazené limonády a alkohol, nemají s pitným režimem vůbec nic společného. Pokud si večer vzpomeneme, že jsme celý den skoro nic nepili, nedohánějme tento deficit. Zaděláváme si na vážně zdravotní potíže. Žijme vědomě a pak se vše stane přirozenou součástí našich životů.
A co se mi líbí ještě víc, že alespoň přes léto vracím část vody do přírody. Nejenže používám ekologické produkty k mytí nádobí a vůbec k úklidu, kompostuji zbytky z kuchyně a použitou vodou zalévám to, co je potřeba zalít.