Onemocnění různých orgánů lze diagnostikovat především díky problémům a bolestem v energetických drahách - meridiánech. Doporučuje se eliminovat tyto problémy, pokud ne odbornou akupunkturou, tak akupresurními stimulacemi a můžeme doporučit i jógová cvičení. V neposlední řadě má velký vliv strava a fyzický pohyb.
Plíce a tlusté střevo ovlivňuje podzim, což už víme. Meridián těchto orgánů se řadí mezí hlavní. Pokud se někdo budí v noci mezi 3 a 5 hodinou, teď už bude vědět, že jeho problémem jsou plíce. Budíte-li se, pokud nevstáváte, mezi 5 a 7 hodinou, problém je v tlustém střevě. Na podzim jsou oba orgány vystavené velké zátěži a navíc dráha plic má vliv na nos, vedlejší dutiny, krk a hlasivky. To se samozřejmě projevuje chorobami, které jsou nám velmi důvěrně známé v tomto ročním období. Rýma, kašel, různé chřipky. Dále hrudník, horní končetiny, Eustachovu trubici, páteřní obratle – krční 4-5, hrudní 2-4 a bederní 4-5. Pokračujeme zuby, tračníkem, lymfou a sliznicí. Kromě již uvedených klasických podzimních nemocí, může se tělo projevovat krátkým častým močením, kožními problémy – suchá pokožka, různé vyrážky, ekzémy – především zhoršení atopického ekzému a samozřejmě obtíže v průběhu celé dráhy – bolesti a chlad v celých pažích včetně ramen, a jedním z projevů je též zívání.
Abychom si v tom udělali úplně jasno s pomocí čínské medicíny, je třeba si říci, že onemocnění je energetická nerovnováha. A pokud k takové nerovnováze dojde, neprojevuje se jen fyzické tělo. Naše psychika reaguje naprosto stejně. Člověk se velmi snadno dostane do emoční hladiny, kde prožívá smutek, nervozitu, žal, ale též emoční otupělost, melancholii, podceňování sama sebe. Pokud někdo prožívá některý ze symptomů ať již fyzických nebo psychických, stojí za to se na něj zaměřit a zamyslit se, zda vaše plíce nepotřebuj