Nebýt Kryštofa Kolumba a objevení Ameriky, asi bychom v Evropě tuto rostlinu nepoznali. Avšak Kryštof vyrazil na cestu kolem světa, a proto můžeme lichořeřišnici pěstovat téměř všude, kochat se její krásou a využívat její léčebný potenciál. Zásluhu na tom, že dnes známe všechna její tajemství, mají peruánští indiáni, kteří ji používali již dlouhá staletí před tím, než byla dovezena do Evropy.
Má velmi širokospektré užití pro své silné antibakteriální účinky a lidské tělo ohleduplně šetří. Můžeme říci, že nepůsobí žádné nežádoucí stavy provázející léčebnou kůru jako chemicky vyrobená antibiotika jako například devastaci střevní mikroflóry nebo poškození jiných sliznic. Je vhodná i pro těhotné ženy a kojící maminky, dokonce je doporučováno podávat ji s antibiotiky pro zvýšení účinku. Avšak neměla by se podávat příliš často, pokud plánujete rodinu.
Lichořeřišnice se používá všude tam, kde vzniká nějaký zánětlivý proces. Používá se v čerstvém stavu – můžete ji sníst např. v zeleninovém salátu nebo přidat do polévky, ve formě šťávy či tinktury, smíchaná s vínem. Dokonce je zmiňována jako skvělý pomocník při léčbě kurdějí pro vysoký obsah vitamínu C. Lze ji využít při potížích horních cest dýchacích, problémech močového ústrojí, v případě nepravidelné menstruace si ženy do koupele mohou přidávat nasekané listy tohoto zázraku. A dosti zásadní je informace, která hovoří o tom, že již i západní medicína začala používat lichořeřišnici v boji proti stafylokokům. Bylo zjištěno, že tato krasavice působí na všechny kmeny této zákeřné bakterie, které způsobují záněty ledvin a močových cest.
A abychom nezapomněli, rostlina má skvělé využití i v kuchyni! Uvařte si čaj, přidejte do pomazánek nebo jen ozdobte talíř květem. Je možno naložit poupata či si vyrobit z plodů falešné kapary.