Třpytícím se kapkám rosy na listech kontryhele se připisovala magická síla. V jejich žlábcích vydržely celý den. Ve středověku věřili alchymisté, že právě podle kouzla těchto kapek najdou kámen mudrců. Kouzelná rostlina to opravdu je. V lékařských kruzích se jí připisují silné účinky v léčbě mnoha gynekologických problémů v každém věku života ženy. Posiluje dělohu, svaly pánevního dna, podporuje možnost početí a tvorbu mateřského mléka, snižuje silné krvácení při menstruaci a po porodu a mírní příznaky menopauzy - především uklidňuje - zmírňuje stres. Pozor, pánové, ale také snižuje potenci! Kromě toho tlumí bolesti díky kyselině salicylové a výrazně působí na hubnutí, protože urychluje metabolismus a spalování tuků! Kontryhel ale toho umí ještě víc. Čaj pomáhá při ledvinových kamenech, problémech s močovým měchýřem a při zadržování vody v těle. Nálevy hojí rány, čistí pokožku, uklidňují ekzém a hojí akné. Nejlepší jsou obklady z vylouhované rostliny i ze silného čaje nebo koupele. Na akné použijte nejlépe rovnou tinkturu.
Co si můžete lehce připravit do zásoby doma, je kontryhelový čaj. Květy s natí sbírejte od května do září. Kvete dlouho. Sušte je třeba na pečícím papíru, ale ne na přímém slunci, kde je často i přes 40 stupňů. Nebo uvnitř na suchém místě. Rostlinkám věnujte pozornost, protože se snadno zapaří. Se sušeným kontryhelem nakládejte opatrně! Je křehký a snadno se láme a drtí. Skladujte v papírových sáčcích, opravdu v suchu a chladu.
Kontryhel oceníte i v pomazánkách, polévkách nebo i salátech. Má ostrou, lehce nahořklou voňavou chuť a i mdlému pokrmu dodá okamžitě čerstvý šmak. Používají se mladé lístky i výhonky.
Tak se, dámy, připravte na sběr, tuhle rostlinu zkrátka musíte mít doma! Je to opravdu nebeská rosa.