Pokud jde o příčiny, které poruchy spánku, jako je obtížné usínání, noční či velmi brzké probouzení, může jich být celá řada. Životní styl současného člověka. Stres, který je všudypřítomný a ve vyšší míře, než člověk potřebuje, ho často vede k nevhodným návykům, které vedou právě k nespavosti. Stres unavuje, a proto člověk často podceňuje potřebu fyzické aktivity, nebo podřimování během dne. Navíc výdobytky technického pokroku, světelný či elektromagnetický smog, hluk, zvýšení automobilový provoz, který nám znečišťuje ovzduší, také ovlivňují kvalitu odpočinku. Je třeba si uvědomit, že i životní situace velmi výrazně ovlivní kvalitu spánku. Určitá míra nezaměstnanosti dává tušit, že ztráta zaměstnání, potažmo z ní plynoucí obavy, je zásadním možným důvodem k nespavosti. Ale také změny, které přináší narození dítěte do rodiny nebo naopak ztráta blízké osoby. V úvahu je nutno vzít také zdravotní stav a případné možné bolesti, které člověku brání kvalitně spát.
Mnohé z vás napadne, že si stačí vzít tabletku na spaní a je hotovo. Nicméně tabletky nejsou zrovna východiskem. Rozhodně dříve, než sáhnete právě po tabletkách, zamyslete se nad příčinami nespavosti. Jak bolest, tak stres se dají určitými způsoby eliminovat. Pochopitelně, že miminko musí dostat svůj čas, aby rodinu po nocích nebudilo, a odchod blízké osoby si vyžádá svou dobu truchlení a rozloučení. Přes to všechno si, pokud poruchou spánku trpíte, zjistěte, jaké jsou možnosti.
Při řešení nespavosti bychom měli brát v potaz několik důležitých oblastí, které se právě tohoto problému mohou týkat. Jednou z nich je stravování. Samozřejmě se doporučuje odlehčená strava, vyloučení potravin a nápojů, které obsahují stimulanty a přečíst příbalové letáky užívaných léčiv. Jak je všeobecně známo i léky mohou mít účinky vedoucí k nespavosti – léky na vysoký krevní tlak, astma, ale také antidepresiva. O drogách a alkoholu není třeba hovořit vůbec. Přehodnocení denní pohybové aktivity vám přinese přirozenou únavu a napomůže nejen k zapojení jiných svalových skupin a tudíž částečnému uvolnění. Vaše myšlenky budou vedeny jiným směrem a navíc se bude uvolňovat hormon štěstí. Zřejmě by to nemělo být silové nebo zatěžující cvičení, vhodnější by byly rázné procházky nebo jóga.
A co si takhle udělat nějaký „usínací“ rituál? Včasné ukončení pracovních činností, poslech příjemné hudby nebo četba zábavné literatury. Rozhodně se vyhněte čemukoli, co ve vás vyvolá napětí či strach.