Podzim bez kaštanů si asi těžko umíme představit. Kresby mahagonu na hnědobílých plodech jsou k nakousnutí. Nejen pro zvířata, ale jedlé kaštany i pro nás. Nemusíme čekat až na dobu předvánoční, kdy si jich dopřejeme jeden kornout, který nás láká nezaměnitelnou vánoční vůní. U nás jsou jedlé kaštany nedoceněné. V jižních krajích, ale i na Slovensku, se pořádají tradiční kaštanové hody už na podzim. Najdete tu nejrůznější úpravy, recepty i kombinace. Kromě toho, že jsou vyhledávanou lahůdkou, jsou velmi zdravé. Na to ale v kombinaci nádivka - zelí - a pořádný kus krůtího stehna ani nepomyslíte.
Jedlé kaštany mají pro lidský organismus obrovský přínos. Především důkladně pročišťují organismus, zejména játra. Zabraňují střevní infekci a uklidní průjmy. Pozitivně ovlivňují naši psychiku! Pomáhají předcházet psychickým poruchám a úzkostem. Obsahují více uhlovodanů než většina ořechů, takže jsou skvělou zásobou energie. Obsahují spousty významných minerálních látek - především draslík, síru, hořčík, fosfor, vápník, měď, sodík, železo, mangan a zinek. Dříve byly jedlé kaštany oblíbenou pochoutkou, kterou jste v různých obměnách mohli najít na svátečních stolech.
Kaštany pod čepicí s červeným vínem
Starý osvědčený recept, který si dopřávali přátelé a rodina při nedělních návštěvách nebo oslavách. Kaštany nejdříve povařte na mírném ohni asi půl hodiny. Zbytek vody slijte a plný hrnec kaštanů i s pokličkou servírujte na stůl. Každý host dostane misku se smetnou, nebo ještě lépe s ušlehanou šlehačkou. Kaštany si každý během milé konverzace loupe sám. Ještě teplé postupně mizí pod bílou čepicí talířek po talířku. K tomu nesmí chybět lahve dobrého červeného vína.
Nemusíte ale nutně čekat na hosty. Na spařené kaštany si můžete zvyknout třeba i k snídani nebo k svačině. Doplňte banánem nebo jablkem, skořicí a bílým jogurtem. Zdravější snídani si na podzim snad ani nemůžete představit!