Co se děje v těle, když se objevují první šediny možná příliš brzy na náš vkus? Přirozeně se vlasy bez pigmentu u člověka objevují přibližně kolem padesátého roku věku. V současné době není překvapením, když zcela bílé nebo silně prošedivělé vlasy má na hlavě třicetiletý muž či žena. Tedy častěji jsou na tom muži hůře než ženy. Pokud žena právě tomuto odstínu vlasů neholduje. Jak tedy vysvětlit, že mladí ztrácí pigment ve vlasech?
Barva vlasů je určována obsahem pigmentu melaninu v těle. Jakmile ho tělo přestane vyrábět, má vliv na hladinu pigmentu a pro nás je tato informace dostačující. Toto je vlastně jediné zdůvodnění, které je informačně dostupně – porucha tvorby melaninu, jsou důvody, že nám bělají vlasy. Více dostupné informace neuvádějí.
Psychosomatická souvislost se šedivěním vlasů se může zdát mírně zavádějící, avšak pouze se to tak opravdu jeví. Vlasy jsou spojeny s významem moci, svobody a síly. Navíc jsou vlasy považovány za dodatečnou ochranu kůže. Tak by se člověk, u kterého se projevuje bělání vlasů dříve, než by se dalo očekávat, tedy v mladém věku, měl zamyslet nad tím, jak to s těmito třemi aspekty v životě má.
Díky zbělání je vlastně vlas i velmi oslabený. Tudíž tu máme dva symptomy. Jsou reakcí na stres, podrážděnost, ale také beznaděj. Člověk, který si činí příliš starostí nebo prožívá ve svém životě stavy nejistoty, může tzv. zešedivět během velmi krátké doby. Pokud nevěříme, že svůj život si dokážeme vytvořit, nemáme víru v tzv. ochranu „zhůry“, dochází k odčerpávání životní energie. Pak je na místě si uvědomit, že bychom měli hledat rovnováhu mezi materiálním a duchovním aspektem svého života.
Z fyzického hlediska jsou vlasy propojeny s ledvinami a ledviny právě s životní energií. Ledviny jsou totiž „skladem“ životní esence. Je tedy důležité udržovat nejen ve svém těle, ale i životě harmonii. Svému tělu také poskytovat vše, co ke svému fungování potřebuje – vitamíny, minerály, pohyb, harmonické vztahy, radost a lásku.