Současné počasí je trochu mrazivé, ale až budete tyto řádky číst, má se oteplit. Do jaké míry, to teprve poznáme. Ale i tak kolem sebe slyšíme prskání, kašlání, smrkání, je jen otázkou času, kdy média upozorní na blížící se epidemii chřipky. Věřte nebo ne, ale můžete sami ovlivnit své zdraví. Úsloví „to chce klid a nohy v teple“ by se dalo v lednu tesat do kamene, protože právě to teplo má na naše zdraví velký vliv.
Ale zkusme si to vysvětlit. Jednou možností je to, že si budeme věnovat pozornost stravování. Pokud je součástí vašeho jídelníčku červené maso, bylo by záhodno se zamyslet nad jeho množstvím. Rozhodně uberte. Tento krok pomůže organismu ulehčit, protože nebude mít tolik práce s jeho zpracováním. Týká se to hovězího masa, zvěřiny, ale i vepřového. Sůl je třeba užívat také ve velmi rozumném množství. Sůl zatěžuje vnitřní orgány, a přes to, že je sůl nad zlato, je třeba sní zacházet velmi rozumně. Pokud jste ještě nevyměnili obyčejnou kuchyňskou sůl za himálajskou, mořskou nebo nepoužíváte její náhrady v podobě miso, tamari nebo domácí česnekové pasty, možná se dnes inspirujte. A je tu ještě cukr. Cukr není zlý, ale zlé je množství, které do sebe dostaneme. Cukr je téměř všude a riziko všichni známe. Cukrovka, obezita, tloustnutí orgánů, závislost, nenálady a další. Navíc je cukr živnou půdou pro různé kvasinky a bakterie.
A jak si můžeme pomoci? Přidáme do jídelníčku borůvky a brusinky, a když máte na něco chuť, tak rozbalte sáček s dýňovými semínky. Pokud jde o bylinky, většina z vás si vzpomene na kopřivu a vřes, vhodná je ale i meduňka a bříza. Čaj si můžete udělat z lípy, jehlice trnité a skvělým pomocníkem je celík zlatobýl. Tato bylinka je součástí většiny čajů, které se používají k posílení či léčbě ledvin a močových cest. Není třeba připomínat, že pitný režim v podobě obyčejné vody je nenahraditelný.
Pokud jde o to, abyste si ledviny a močové cesty neoslabovali, buďte sami sebou, neberte na sebe odpovědnost, která vám nenáleží, a netvořte si zbytečná očekávání. Zásadní je kvalit vašich vztahů.