Dnes si povíme něco o léčebném postupu, který je čistě přírodní a říká se mu gemmoterapie. Průkopnicí v českých zemích je bývalá učitelka Mgr. Jarmila Podhorná. Její zájem o bylinky a jejich použití a využití ji přivedlo k vybudování bylinné zahrady a následnému zpracovávání výpěstků.
Gemmoterapie je velmi mladou metodou ve svém oboru. Jedná se o léčbu za pomoci výtažků z pupenů, semen a mladých výhonků stromů a keřů. Ačkoliv je obecně známo, že přírodní léčba je o něco pomalejší než ta chemická, na rozdíl od ní má trvalejší účinky.
Ačkoliv je tato metoda využívaná relativně krátkou dobu, již ve 30. letech 20. století se změnám v utržených pupenech věnoval ruský vědec Tokin. Kromě dalších ruských se účinky výhonů, pupenů a semen věnovali i američtí vědci, ale za kolébku této metody se považuje Francie. V Čechách se o gemmoterapii věnovali bylinkáři Zentrich a Janča, kteří jsou svými znalostmi a uměním vyhlášeni.
Rok 1998 byl zlomový v české gemmoterapii, protože paní Podhorná začala vyrábět gemmoterapeutické produkty a tím odstartovala její širší využití.
Preparáty získané z uvedených rostlinných součástí umí u lidí zvyšovat obranyschopnost, usnadňují detoxikaci organismu, podporují funkci nervové soustavy a vylučovací orgány. Kromě toho působí očistně a hovoří se i tom, že by se v nich měly vyskytovat kmenové buňky. Je třeba však mít na paměti, že při schopnostech těchto úžasných přípravků je nutno doplňovat dostatečné množství tekutin z důvodu odvodu všech nashromážděných toxinů.
Nakonec si můžete přečíst její vlastní slova, jak nahlíží na gemmoterapii sama paní Podhnorná:
„Léčba přírodní je většinou pomalá, ale zato s trvalejšími výsledky a nemá vedlejší účinky. Věřím, že k přírodní léčbě se bude obracet stále více lidí. Přírodní léčba totiž chápe člověka jako bytost celistvou – tělo i duši – a onemocnění kteréhokoliv tělesného orgánu pokládá za nemoc celého organismu.“