Doba je velmi uspěchaná, lidé jsou přepracovaní, nedbají na své biologické hodiny a individuální potřeby svého těla. Nespavostí na světe trpí velká spousta lidí. Nespavost může být způsobena stresem a většinou to bývá otázka několika dní nebo týdnů. Ve chvíli kdy se tento problém stává chronickým, je potřeba najít odborníka, ať už přes tělo či duši. Faktorů, které ovlivňují náš spánek, může být více - špatný polštář, nevhodná matrace, ale i špatný životní styl, nemoc či účinky nejrůznějších léků, které je naše společnost zvyklá užívat ve velkém.
Je nad slunce jasné, že když navštívíte svého lékaře a postěžujete si na nespavost, s největší pravděpodobností a v drtivé většině případů, dostanete prášky na spaní. Jejich problém spočívá ve vedlejších účincích a dřív nebo později vás čeká závislost. Mé doporučení je zastavit se, nadechnout a podívat se do sebe. Uvědomit si kde je problém, co mě trápí a stresuje.
Pokud chcete situaci změnit a rozhodnete se být sám sobě lékařem, vyžádá si to trochu pozornosti a akce. Je potřeba si sjednotit biorytmy. Pravidelný čas spánku každý den má velikou sílu. Existuje velké množství bylin, které vám pomohou se uvolnit, zklidnit a díky tomu navodit spánek. Mezi ně patří třeba kozlík, meduňka, mučenka nebo heřmánek. Často je najdete v kombinacích. Můžete si vybrat z na internetu dostupných jógových nebo dechových cvičení pro dobrý spánek. Prvořadě jde o to vypnout mysl. Pokud neustále nad něčím přemýšlíte a trápí vás to, usínat se vám bude podstatně hůře. Doporučila bych meditace. Na sociálních sítích a různých kanálech najdete nepřeberné množství řízených meditací, které vám v začátcích mohou být velmi užitečné.
Pokud problémy se spánkem nebudete řešit, dostaví se podrážděnost, velká únava, stres a samozřejmě se mohou přidat různé zdravotní komplikace nevyjímaje těch psychických.
Z vlastních zkušeností vám mohu doporučit užívání tryptofanu. Je to aminokyselina, která zvyšuje tvorbu serotoninu v těle, což je hormon, který v těle navozuje spánek. Najdete ho v celé řadě potravin jako jsou banány, dýňová semínka, tmavá listová zelenina, ovesné vločky, vysokoprocentní čokoláda, kakaové boby, kešu ořechy, rybí olej nebo ryby. Pokud víte, že ze stravy ho do sebe nedostanete, dá se koupit jako doplněk stravy v tabletě. V neposlední řadě nesmíme zapomínat na Omega 3 mastné kyseliny, protože v našich zeměpisných šířkách nemáme dostatek kvalitního rybího masa.