Běžně ho nakrájíme do polévek, jako nezbytné aroma v dobrém vývaru. To je patrně maximální pozornost, kterou celeru věnujeme. Možná nevíte, že obsahuje víc vitamínu C dokonce více než citron a další citrusy. Je bohatý na vitamíny skupiny B, draslík, hořčík, vápník, železo kyselinu listovou a mnoho aminokyselin. Vstřebává kyselinu močovou, významně urychluje metabolismus. Silice celeru jsou dobrým zdrojem přírodních antibiotik.
Ranní sklenice šťávy z celeru vás opravdu nakopne na celý den.
Z celeru je dobré využít bulvu i nať, stejně prospěšný je i celer řapíkatý. Jeho zelené stvoly jsou báječné v teplém zpracování i za syrova. Jakkoli upravený podporuje zdravé zažívání. Celer uleví těžkému žaludku po tučných jídlech a uklidňuje střevní problémy, stimuluje činnost ledvin, při nachlazení výrazně pomáhá rozpouštět hlen, tedy uvolnit rýmu nebo odkašlávat.
Celer je ale i báječná pochoutka, ze které si připravíte v zimě krémovou polévku, nastrouhaný s jablkem a pomerančem je základem pro chutný salát. Stačí pokapat citronem, osolit a opepřit s lžičkou olivového oleje. Můžete ho naložit nebo nastrouhat na jemné plátky a upéct. Dozlatova opečené kousky osolte a nechte vychladnout. K večernímu mnohdy nezdravému mlsání si tak připravíte neškodné a chutné chipsy. Z celeru si upečete i báječné aromatické hranolky třeba k luxusnímu bifteku - na plechu v troubě bez smažení, lehce pokapané olivovým olejem.
Svoji oblibu a hojné využívání v kulinářství získal celer v 19. století. Bylinářky z něj připravovaly nejrůznější elixíry, a tak se stal tajemstvím lásky. Nemusíte mít elixír, stačí jen lahev červeného vína připravit třeba dobrou pomazánku plnou čerstvého celeru a nechat vstoupit zdraví i vášeň!