Existuje mnoho různých druhů šalvěje s podobnými léčivými účinky, nás ale bude zajímat jedna z nejhojněji pěstovaných šalvějí u nás a to šalvěj lékařská.
Šalvěj lékařská obsahuje jedovatý thujon, nelze ji používat ve velkém množství a po dlouhou dobu. Takže používejte šalvěj s rozumem. Například jeden až dva šálky za den a nepijte šalvějový čaj denně. Těhotné dámy by se šalvějovému čaji měli vyhnout úplně.
Kloktadlo
Šalvěj má dezinfekční účinky, pomáhá při bolestech zubu a při zánětech dutiny ústní a hrtanu. Postačí 2 až 3 lístky (cca 1 lžička) na jeden šálek vroucí vody. Necháte chvíli louhovat a pak už kloktadlo můžete využít.
Čaj
Na čaj vezmeme cca 1 lžičku bylinky a zalijeme vroucí vodou. Pokud by Vám vadila charakteristická chuť šalvěje, můžete přidat mátu a citrón. Tato bylinka se přidává do mnohých čajových směsí, jelikož má léčivé účinky při trávících obtížích a při chorobách žlučníku a jater. Látky, které jsou v šalvěji obsaženy, zabraňují nadměrnému pocení. V lidovém lékařství se říká, že pití šalvějového čaje snižuje tvorbu mateřského mléka, pokud tedy chcete pozvolna přestat kojit, můžete tento čaj vyzkoušet.
Obklady
Šalvěj má proti plísňové účinky, dále léčí akné a můžete ji také použít na bodnutí hmyzem. Nechte vylouhovat několik lístků šalvěje, namočte do nálevu obklad a přiložte na postižené místo.
Zdroj:
KORBELÁŘ, Jaroslav, Zdeněk ENDRIS a Jindřich KREJČA (il.). Naše rostliny v lékařství. 7. Praha 1, Malostranské náměstí 28: AVICENUM, N.P., zdravotnické nakladatelství, 1981. ISBN 80-201-009-1.