Pro své léčivé účinky je máta známá už nespočet let. Tisíc let před Kristem byla máta nalezena v pyramidách některých Egyptských vládců. Také Číňani a Japonci využívali mátu již v dávných dobách.
Podle řecké báje existovala nymfa jménem Mentha, do které se zamiloval Pluto. Na jejich vztah přišla Plutova žárlivá žena Persephóna a donutila Pluta proměnit Menthu v rostlinu. A tak vznikla máta.
Mátový čaj
Na mátový čaj stačí vylouhovat několik lístků máty ve vroucí vodě. Takový čaj pomáhá při křečích v trávicím traktu, pří nadýmání, při kolikách a při nedostatečném vylučování trávicích šťáv hlavně žluči z těla. Mátový čaj také povzbuzuje chuť k jídlu. Díky mentholu, který je její složku, příjemně osvěžuje dech.
Inhalace máty
Inhalací odvaru z máty se Vám uvolní ucpaný nos a celkově by Vám měl pomoci s dýcháním při nachlazení.
Koupel s mátou
Obvykle se do mátových koupelí přidává mátový olej, který můžete koupit v lékárně. Také ale můžete místo oleje použít sušenou nebo čerstvou rostlinu. Sušené rostliny byste měli použít několik gramů, podle toho jak Vám to bude příjemné. Pokud budete chtít do koupele přidat čerstvou rostlinu, měli byste použít o něco více než sušené a nechat ji v koupeli louhovat déle. Koupel pomáhá proti revmatismu, při podráždění kůže, kožních vyrážkách a akné. Máta má také dezinfekční účinky, takže Vám očistí celé tělo. I koupel pomáhá při potížích s dýcháním. Mátová koupel uklidní nejen tělo ale i duši.
Mojito
Mojito je jedna z velmi příjemných pochutin máty. Dáte do skleničky mátu, hnědý cukr, limetku a přilijete perlivou vodu, bílý rum a několik kapek šťávy z limetky. Vše zamícháte a máte výborné mojito.
Zdroj:
KORBELÁŘ, Jaroslav, Zdeněk ENDRIS a Jindřich KREJ