Pravidlem by mělo být, že dětem do ukončeného třetího měsíce bylinky nepodáváme přímo, ale je velmi vhodné bylinky „filtrovat“ přes maminku. Je známo, že do mateřského mléka přechází vše, co přijme maminka. Takže má-li miminko problémy, je dobré, aby maminka přijmula tu správnou bylinku a lék pak dostane miminko v mléce.
Miminka často trpí kolikami a nadýmáním. Velmi jemným a pro malé děti vhodným přírodním lékem je slabý čaj z heřmánku s několika zrnky anýzu. Pokud je podáván přímo dítěti, dávkuje se po malých lžičkách, 3x denně dvě až tři malé lžičky čaje v přiměřené teplotě.
Často nejen děti, ale i maminky mívají neklidný spánek. Lépe než prášky pomůže oběma lehký čaj z meduňky nebo z levandule.
Od ukončeného 6. měsíce života vašeho miminka se paleta bylinek, které můžete používat, poněkud rozšíří. Při nachlazení používejte slabý čaj z lípy. Vyvolává pocení a velmi silně uvolňuje zahleněné dutiny a zatvrzelou rýmu, která dokáže otrávit život děťátku i jeho rodičům. Při potížích s průjmem je u malých dětí velmi vhodný čaj z listu jitrocele kopinatého, mateřídouška a meduňka jemně uspávají a navozují klidný spánek po neklidném dni a také dokáží účinně předcházet nevolnosti a neklidu při cestování autem nebo autobusem.
Na opruzeniny skvěle zabírá gel z aloe vera, buď přímo z listu, nebo běžný aloe gel z obchodu. Čajivá lžička dužniny z aloe nebo průmyslově vyráběného gelu (pozor, pro použití u malých dětí nesmí být gel konzervován alkoholem) se rozředí v běžném hrníčku čisté vody a roztokem se potírají postižená místa při přebalování. Roztok nechte na dítěti zaschnout, zapudrujte a drobečka zabalte. Alternativou je ve stejném poměru rozředěná šťáva z netřesku střešního, u nás poměrně běžně pěstované rostliny. Šťáva z netřesku se snadno vymačká a méně dráždí pokožku, než čistá dužnina z aloe.
Vždy je potřeba zachovávat pravidlo, že čím je dítě mladší, tím slabší musí být výluh. Dětem se nepodává jiná léková forma, nežli výluh, či rozředěný odvar. Je potřeba zachovávat úzkostlivou čistotu, proto je třeba dobře hlídat zdroj léčivek. Nejlepší jsou pochopitelně z vlastní zahrady, nejhorší varianta pochází z příkopu u silnice, či z parku plného pejsků.
Další zajímavé informace naleznete taky na naši Facebook stránke!