Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Co pro vás znamená?

Vánoční témata jsou prostě v tomto období prioritou a všichni se chystají na těch pár slavnostních a emocionálních dnů v roce podle svého. Jako každý rok čteme a slyším povídání o tradicích, zvycích, vznikají nové recepty na vánoční cukroví nebo se naopak předávají ty staré a zaručené. Dosud.

 
Nepatří k českých vánočním tradicím dlouho, pouhých zhruba 200 let, ale ruku na srdce – jak to máte s vánočním stromečkem vy? Já ho prostě každý rok musím mít! Líbí se mi. I když jeho úkolem je něco jiného než jen zdobit domácnosti o vánočních svátcích.
První stromeček, tak jak ho známe, se objevil zřejmě v 15. století a hovoří se o tom, že němečtí obchodníci si tento zvyk, který dnes považujeme za tradiční, přivezli z oblasti Lotyšska a Estonska. Tam tento zvyk vznikl díky snaze obdarovat hlavní město Rigu ke svátku Slunovratu ozdobený strom, který se následně pálil, ale rozložitost hořících větví by ohrozila okolní domy. Než se obchodníci rozhoupali se svými úvahami, co se stromem udělat, místní děti ho ozdobily tím, co bylo po ruce. Strom se natolik zalíbil, že vznikla tradice, bez které si dnes města a obce neumíme představit. Údaje hovoří o tom, že o prvenství se pře Riga a Tallin, ve kterém stál ozdobený strom před radnicí již v roce 1141. Avšak kdo ví, nikdo z nás tam tehdy nebyl. Do domácnosti se stromeček dostal.

Co pro vás znamená?

První ozdobený vánoční strom ve veřejné budově byl v cechovním domě v Brémách v roce 1570. Byla to jedle ozdobená ovocem, ořechy, cukrovinkami a papírovými květy. První stromky byly zdobeny jen v kostelech. Později se začaly zdobit ve šlechtických a měšťanských domech a poté i v rodinách prostých obyvatel. Německo stromek opouští v 19. století.
Původně se ozdobené sladkostmi zavěšovaly nad štědrovečerní stůl špičkou dolů jako ochrana pro sedící u stolu. Měl obelstít mrtvé duše, které měly být nasycené sladkostmi z vánočního stromečku, aby nikomu neublížili. Odtud vznikla tradice, že od vánočního stolu se nevstává. Důvod je zcela pochopitelný. Pokud nevstaneme, mrtvá duše nemůže zasednout naše místo.

V Čechách nemá vánoční stromeček tak dlouhou tradici. V roce 1812 jej prvně nazdobil pro své přátele Jan Karel Liebich, ředitel pražského Stavovského divadla na libeňském zámku. A není to žádný div, protože tento muž měl německý původ a v té době byl vánoční stromeček dlouholetým svědkem Vánoc v Německu. Až ve 40. letech 19. století se pozvolna tradice vánočního stromku dostává do bohatých měšťanských rodin v Praze. Do venkovských rodin pronikaly stromky mnohem pomaleji. Lidé zdobily pouze větve až do první světové války.
V 19. století se pro účely oslavy Vánoc nejčastěji z lesů vybíraly Jedle bělokoré. Avšak začalo mizet obrovské množství této dřeviny, tak nastoupila éra smrku ztepilého. Navíc přibývalo krádeží stromků a lesy tím značně trpěly. V jedné právní normě z počátku 20. století je důkaz, že se stromky kradly již za císaře pána.

Borovice začala hrát roli vánočního stromu až s výstavbou panelových domů. Díky vytápění ústředním topením totiž ze smrku příliš rychle opadávalo jehličí. Pěstování vánočních stromků je zaznamenáno koncem padesátých let 20. století. V tomto oboru bylo velmi málo zkušeností a začátky nebyly vůbec jednoduché. V šedesátých letech bylo však toto období překonáno a od té doby se začalo pěstování vánočních stromků zdokonalovat.

Za pozornost stojí informace, že katolická církev, přes zdobení vánočních stromků v kostelech, se této tradici relativně dlouho bránila. Ve Vatikánu byste vánoční strom do roku 1982 nenašli. A co bylo důvodem? Zdobený stromeček o Vánocích byl zvykem původně církve protestantské.

Ruku na srdce – jaký význam či co pro vás znamená vánoční stromeček?
 
 
Nejčtenější články

Víte, že…?

Má svůj domov ve středomoří. Ale kraje okolo Černého moře nebo v Asii se jím také mohou pochlubit. A pokud se týká střední Evropy a českých zemí, tak jih krásné Moravy nám ho také může poskytnout.

Více »

 
 
 

Další články

Tajemství z hlubin Země

O kameni, o kterém si dnes můžete přečíst, se říká, že se musí používat s velikou opatrností, protože dokáže člověka dovéct do minulých životů.

Více »

Symboly

Všechny známé geometrické symboly cosi vyjadřují. Některé lidé nosí v podobě různých amuletů či přívěsků pro štěstí, jiný je památeční nebo jen pro radost, některé mají i ochrannou funkci.

Více »

 

Zázraky našich babiček

Jak rádi se vracíme ke kuchyním našich babiček či prababiček. Velmi se mi líbí, jak ve starých receptech nacházíme nejen klasickou relativně „těžkou“ stravu, ale také návody na osvěžení, oživení našich jídelníčků o něco, co nám dodává tolik potřebné vitamíny, minerály, enzymy...

Více »

 

Kouzla v nás

Kamarádka mne oslovila, že potřebuje „sparingpartnera“. Jelikož mne akce oslovila, souhlasila jsem. Bylo to velmi zajímavé, poučné a závěr sám lektor ohodnotil tak, že je sám překvapen, co se ten den odehrálo a kam nás to všechny zavedlo.

Více »

 

Medicínka

Žlučníkáři asi mít z tématu radost nebudou, ale já, ačkoliv žlučník již léta nemám, tak česnek miluji. Letní období zrovna nevybízí k užívání, přesto po něm sáhneme téměř denně. Při vaření, do pomazánek, do marinád atd. Doma je ve střední Asii a měl výsadní postavení.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství ... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísl... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 500

0900 700 650 - 2 EUR/min

Isabela

Mám dar vidět věci a předvídat varování, se kterým mohu pomoci vám, i vašim mazlíčkům. Pomohu vám s ře... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 703

0900 700 650 - 2 EUR/min

Dagmarka

Volám sa Dagmarka a som narodená v znamení rýb a ascedent panna. Už od dectva mám vízie teda jasnozrívosť, v... Více

K dispozici Volejte teď

0900 700 650 - Linka: 898

0900 700 650 - 2 EUR/min