Mezi 1. a 2. únorem jsme slavili, ať už jsme si toho všimli, nebo ne. Pokud jste vnímaví a cítíte se být součástí přírodních cyklů, zřejmě jste i vy pocítili určité proměny ve vašem životě. Oba dva svátky mají mnoho společného – jsou symbolem očištění od minulosti a všeho nepotřebného, proto jsme v tomto období blíže úklidu a novým začátkům. Svátky světla nám přinesly delší dny a tedy brzké jaro.
Imbolc
Keltský svátek je spojený s narozením nových mláďat, proto bývalo mnoho důvodů k oslavě. Narození znamenalo obnovení stád a tedy potřebnou obživu. Svátky jsou spojené s Brigitou, světicí oživující jarní přírodu, plodnost a rodinu. Rodina bývá v zimě více pohromadě, a tak je nejlepší čas k oslavě. Je dobré v tuto dobu také pozorovat přírodu a všímat si, co se v ní děje. Zahrádky a volná krajina se totiž pomalu probouzí. Na první pohled si ničeho nevšimnete, ale v půdě se dějí zázraky.
Probouzení přírody a nevídané zázraky
Pod povrchem se dějí věci nevídané. Kořínky a kořeny pociťují, že brzy začnou být rostliny a stromy aktivní. Větve se naplňují silou, která před jarem stoupá. Veškerá tato skrytá tajemná aktivita sice není příliš znatelná, ale působí i na zvířata a na nás lidi. Když ráno nemůžete dospat, může to být prvními slunečními paprsky, které se ukazují čím dál tím dříve. Jak se ale toto období odráží v našich osudech?
Úklid, čištění a oheň
Pojďme se podívat na to, co všechno ve svém životě nepotřebujeme, a hoďme vše z minulosti nebo současnosti za hlavu. Ukliďme si své domovy, pozvolna, tak jak nám dovolí síly a čas. Zapalme alespoň symbolicky svíčku, nebo si na zahrádce či kdekoli jinde bezpečně rozdělejme ohýnek. Očistíme se tak od všeho neprospěšného, abychom mohli pomalu přivítat jaro a nové začátky.
Hromnice
Tento svátek následuje po Imbolcu a navazuje na křesťanský svátek Uvedení Páně do chrámu. Slaví se čtyřicet dní po Vánocích a vzpomíná se tak na událost, kdy byl malý Ježíš přinesen Marií a Josefem do chrámu v Jeruzalémě, aby jej svěřili Bohu. Stařec, kterého potkali, mu prorokoval, že bude Světlem pro všechny národy. Ať už jsme či nejsme věřící nebo katolicky založení, je prospěšné vnímat toto období a zachovávat tradice pro nás i naše potomky. Při Hromnicích můžeme zapálit svíčky hromničky, a zazpívat si pradávnou pranostiku „Na Hromnice o hodinu více“, protože vnímáme v našich životech více světla.
Všímejme si, jak na nás proměny přírody působí a jak ovlivňují naše bytí. Pokud s nimi dokážeme být v souladu, zjistíme, že starodávné zvyky mají své důvody. Jejich moudrost nám může poskytnout propojení s našimi kořeny, krajinou a se sebou sama. Po zimním spánku a únavě pomalu ale jistě přichází nová energie, impulzy, inspirace a především naděje.