Možná ten pocit znáte – úklid přináší úlevu a poklidné uvolnění. Ne nadarmo se říká, že to, co vnímáme v našem okolí, se zrcadlí do našeho nitra, a naopak. Pokud nemáme v našich pocitech, stavech a vztazích jasno, tento chaos můžeme promítat i navenek, například do neuspořádanosti prostředí, ve kterém žijeme. Pamatuji si dobu, kdy v mém skromném pokoji nebylo k hnutí. Věci byly neuspořádané, nepřehledné a nevešly se do prostoru, ve kterém jsem kdysi bydlela. A upřímně? Symboly nelžou. Podobný nepořádek jsem mívala i v sobě.
Hurá do úklidu
Každý z nás má jinou povahu. Někdo zbožňuje extrémní čistotu, jiní lidé mívají „bordel“ ve všem, co dělají, a ani nepořádek nevnímají. Jak je možné, že se někdy od sebe tak zásadně lišíme? Přesto neexistuje člověk, rodina nebo domácnost, která je po celý život stabilní a bez potíží. Znáte ty chvilky, kdy si uvědomíte, jak se vám chaos nahromadil a vy nevíte, kde a jak s řešením začít? Pamatuji si ten pocit zoufalství až moc dobře, a v průběhu času jsem se naučila chtít po sobě jen malé kroky vpřed.
Pomalu a jistě
Pokud máte naklizeno do posledního milimetru – navenek, ale i uvnitř všech skříní a zásuvek, a k tomu se ještě ve svém životě cítíte skvěle, číst dál nemusíte. Vás ostatní, kteří máte podobné zkušenosti jako já, zvu ke společnému úklidu. Máme výzvu a popereme se s ní. Potřebujete uklidit pokoj nebo celý byt? Nemáte ale čas, sílu a finance na to, abyste sami vše vycídili nebo si pořídili pomocnici do domácnosti? Nezbývá než se zkrotit a začít po malých krůčcích. Můžete si těmto dílčím výzvám dát název – například „šuple“ nebo „hadrárna“. Nemusíte uklidit celý byt, ale můžete začít třeba s oddílem „šuple“. Najdete si dvacet minut času, vysypete všechen obsah jedné zásuvky na postel, stůl nebo na zem, a to vás přinutí uklidit jednu zásuvku. A takto postupujete dál, podle toho, jak máte čas a chuť. V celém procesu pomáhá rozhodnost i smysl pro humor. Pro zlepšení nálady si k úklidu pusťte třeba pěknou muziku a zatančete si.
Nechte si co potřebujete, vše ostatní nabídněte dál
Při úklidu bedlivě sledujte všechny věci a uvědomte si, jestli jste na ně za poslední rok sáhli. Pokud se jedná o starožitnosti, předměty po vašich předcích nebo důležité listiny a fotografie, ty samozřejmě ponechte. Ostatní věci, které jsou v podstatě zbytečnostmi, s klidem můžete přenechat někomu, komu by udělaly radost – a nemusíte je vyhazovat. Každý z nás by se měl učit nehromadit odpad kvůli životnímu prostředí.
SWAP – výměna věcí mezi lidmi
Mrkněte se na facebookové skupiny s názvem „SWAP“ podle místa vašeho bydliště. Tam najdete skupiny lidí, kteří si mezi sebou zdarma vyměňují věci ve stylu „něco za něco“. Nenašli jste? Tak takovou skupinu vytvořte. Je to skvělá příležitost, když nemáte finance a zároveň cítíte potřebu úklidu ve vašem životě. Navíc ochraňujete naši planetu a získáte tak trojí skvělý pocit – nehromadíte odpadky, uděláte radost někomu jinému, a hlavně potěšíte sebe. Jdete krok za krokem vstříc rovnováze a přehlednému bydlení. A věřte, že to za čas strávený uklízením opravdu stojí.