Také máte tak hezký pocit, když v přírodě vidíte první květy, které značí konec zimy a pozvolný počátek jara? Je to neuvěřitelné, ale už kolem posledních mrazíků je v půdě tolik energie a síly natěšené na slunce, že kvete poměrně velké množství krásných květinek.
Sněženka podsněžník
První posel jara, symbol naděje a světla – to jsou trsy něžných sněženek. Jak název napovídá, můžeme kolem kvítků vidět poslední sníh. Objevuje se většinou v březnu, ale v závislosti na počasí a daném místě ji můžeme – třeba i letos – obdivovat už v únoru. Její latinské jméno je odvozeno od slov gala a anthos – mléko a květ. Jen pozor, i přes svou krásu je mírně jedovatá a může způsobit nevolnosti a zvracení. Když pomineme tuto nedokonalost, její nádherné jemné květy jsou symbolem obnovy, růstu a síly.
Bledule jarní
Bledule se svými zelenkavými nebo žlutými konci oblého okvětí značí symbol zlatých slziček. I tato další krásná květinka je však jedovatá. Roste na vlhkých půdách, v lužních lesích a bažinách. Říká se jí také koukořík. Její název pochází z řeckého slova leukós a podobně jako u sněženky význam vystihuje její bílou barvu. Je zvláště chráněným druhem rostlin podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Nesmí se proto sbírat ani ničit.
Krokus – šafrán
Krokus je symbolem radosti a vzácnosti, však známe rčení „je ho jako šafránu“, když je něčeho vzácného málo. Kvete na jaře bílými, fialovými, žlutými nebo modrými kvítky, a překvapivě už v únoru můžeme vidět první pomaloučku se rozvíjející kvítky. Šafrán setý se pěstuje pro aromatické blizny, které se používají jako koření. Kdysi se rostlinka používala jako afrodisiakum nebo na léčbu melancholie. Pozor jen na vyšší dávky. Je třeba jej užívat výjimečně a v opravdu mírném množství. Je dobré poradit se s odborníkem, podobně jako u dalších rostlin a bylin.
Talovín zimní
Zlaté světlo na zahrádce, v parcích a občas i ve volné přírodě – to je talovín se svými sytě žlutými kvítky. I kolem této rostlinky můžete ještě vidět sníh. Je potěšením nejen pro naše oči, ale i pro první včelky a čmeláky. Opět je jedovatá, a občas se mu říká voměj nebo zlaťák.
Čemeřice černá
Tyto krásné květy se objevují už v zimě, někteří ji nazývají zimní růží. Čemeřice kvete bíle, růžově, fialově, červenavě nebo žlutě až zelenkavě. Například Čemeřice černá může kvést i v prosinci a i když kvete bíle, má černý kořen, který se sice dříve používal jako léčivo, ale je také jedovatý. Proto musíme být opatrní, především aby rostlinu nepožily děti. Čemeřice nachová je také krásná, ostatně jako všechny další květinky – prvosenky, sasanky, narcisy, tulipány. Dávají nám nadějnou energii, krásu, loučení s temnou zimou a vítání světlého jara.