Je jich stovky a každá je zahalena do kouzelného příběhu. Studánky a léčivé prameny dodnes lidé navštěvují jako turistický cíl, ale i proto, aby zkusili jejich pověstnou energii a moc. Studánky byly chráněny, stavěly se u nich kaple a těšily se všeobecné úctě a péči.
Jednou z nejznámějších je studánka nedaleko Srní na Šumavě, které se také říká "České Lurdy", podle pověsti voda zázračně vrací zrak - stačí jen vodou oči opláchnout a slepí opět vidí. Údajně voda vyléčí také problémy s prostatou a dodává velmi silnou zemskou energii. U studánky najdete i kapli zasvěcenou Panně Marii.
Boží vodu najdeme nedaleko Jizery u Turnova, jen kousek od statku Dlaskův mlýn. Dnes si ze studánky berou vodu všichni, kdo kolem projdou. Údajně má zázračný vliv na dobré zažívání, všechny břichaboly a zostřuje vnímání! Přímo pod oltářem v kostele Svatého Blažeje nedaleko Žerotína vytéká zázračný pramen na všechny strasti světa. Voda prý vyléčí smutek, žal, deprese a melancholii, doslova vlije novou energii do žil a "očistí ducha". Podle údajných pokladů v podzemí kostela se studánce říká Poklad u Žerotína.
V Podještědí narazíme na Zdislavinu studánku. Své jméno nese podle Zdislavy z Lamberka, která byla díky vodě ze studánky prohlášena za svatou. Voda, kterou užívala pro své požehnané činy, zázračně léčí rány a posiluje celý organismus. Studánka svatého Jana pramení u brandýského hřbitova nedaleko Labe. Chrání ji socha svatého Jana Nepomuckého i kaple. Podle 300 let starých její voda historek zázračně vyléčí silné ekzémy, vyrážky a všechny kožní problémy. V době Rakouska-Uherska se stáčela voda ze studánky Pramen živé vody na úplném severu Čech u Vansdorfu a prodávala se jako kouzelný všelék na životadárné srdce, na křeče a revma.
Dopřejte si o prázdninách osvěžení ze studánek, možná se dočkáte zázraku!