Červená řepa, jejíž původní domov je ve středomoří a v Africe, je rozšířená téměř po celém světě. Lidstvu je známa již 3 000 let a první zmínky jsou o ni zachyceny v Babylonii. V antickém Římě byla využívána nejenom jako součást jídelníčku, ale také jaké lék. Právě díky rozšiřování vlivu Říma se tato kořenová zelenina rozšířila po Evropě.
Pokud jde o zpracování, nemusím příliš připomínat, protože víme, že ji lze konzumovat na mnoho způsobů. Můžeme z ní připravit boršč, ale také italské carpaccio s mozzarelou a rukolou, zakápnuté skvělým olivovým olejem a dochucené dle nálady a chuti, různé saláty, včetně bramborového, pomazánky, lupínky, karbanátky, ale také brownies, které si řada lidí oblíbila.
Navíc obsahuje mnoho látek zdraví prospěšných. Vitamíny A, B, C, z minerálů vápník, hořčík, křemík, sodík, draslík, selen, zinek, železo, kyselinu listovou, také antioxidanty a stopové prvky rubidium a cesium. Kdo by si takový koktejl nechtěl dopřát? Díky těmto všem látkám, které obsahuje, tak můžeme preventivně působit proti rakovině, snížíme cholesterol, podpoříme kardiovaskulární systém a činnost mozku, detoxikujeme svá těla, zpomalíme stárnutí, pomáháme trávení, vyrazíme do boje proti lupům, vyrovnáme hladinu cukru v těle, podpoříme imunitní systém. Poděkují nám játra, žlučník i žaludek, vděčné nám budou místa, která jsou postižená plísněmi či kvasinkovými problémy, buňky se zregenerují, nervový systém bude správně vyživený, pozitivně působí na zrak. A co je možná zajímavá informace, že má i antirevmatické a antimalarické účinky. Věřím, že jsem možná ani nezjistila všechny účinky červené řepy na lidský organismus, ale i tak jsem toho názoru, že je to zelenina, která by měla být na našem talíři velmi často, zkrátka na něm mít zdraví na entou. Souhlasíte?
Přeji dobrou chuť a pevné zdraví!