V té době jsme bydleli v paneláku a moc mě mrzelo, že si nemůžu stejně jako u babičky ráno, v noční košili a bosa jít na zahradu utrhnout to, co zrovna zraje. Na balkóně tehdy trůnil botník. Úsměvné! Ano, tehdy, když jsem se rozhlédla v ulici, tak jen velmi málo balkónů bylo ozdobeno muškáty, natož aby se na nich nacházely minizahrádky s ovocem či zeleninou.
Je ještě dost brzy, ale přece jen jsou již majitelé zahrádek a balkónů aktivní a připravují vše pro to, aby až přijde čas, měli úrodu. A já jsem též nezůstala pozadu. Kromě toho, že mi dcera pro radost přinesla krásné malé tulipánky v květináčku, tak jsem si již zasela řeřichu a hrách. Již jsem též „vyšoupla“ i gynostemu pětilistou. Nevíte, nač je? Je to rostlinka, která má neskutečně pozitivní účinky na náš mozek.
V květnu přijdou na řadu klasičtí obyvatelé z rostlinné říše v podobě muškátů, cherry rajčat všech dostupných barev a chutí a všech možných bylinek. Ty budou zpestřovat náš jídelníček. Nesmím zapomenout na mátu, která podporuje trávení a hodí se k osvěžení nápojů v horkých letních dnech. Pažitku na chleba s máslem a na brambůrky, libeček do polévky jako přírodní maggi a bazalku. Ta je též hodně důležitá. Citrónovou trávu a lichořeřišnici nejen pro upotřebení do kuchyně, ale i jako skvělou bylinku pro své antibakteriální účinky a obrovského pomocníka při léčbě zánětů. A to především zánětu močového měchýře. Rostlinu můžeme použít mnoha způsoby, její krásy můžeme využít i jako jedlé dekorace na talířích.
Pro potěchu oka a příjemné prostředí ke snídani či dobré kávě, které si dopřejeme na balkónech, mohou posloužit květiny, které si vybereme z mnoha druhů nabízených pro toto využití. Lobelky, muškáty, macešky, petunky, surfinky a do stínu třeba fuchsie.
Stále více se začíná dostávat do popředí pěstování ovoce na balkónech. Například jahody již nejsou žádnou novinkou a začínají se ukazovat maliny, ostružiny, rybíz nebo borůvky. Často jsou v nabídce i exotičtější rostliny jako je moruše či kustovnice čínská. Přejeme vám bohatou úrodu a hodně potěšení!