Letošní rok je rokem, ve kterém si můžeme připomenout výročí jeho úmrtí. A to výročí došlo k úctyhodné číslici – 500. Pětisté výročí úmrtí slavného italského malíře, sochaře, architekta, přírodovědce, konstruktéra, vynálezce, jedním slovem génia… Z tohoto krátkého výčtu je více než jasné, že tento člověk byl všestranně nadaný a talentovaný.
Je až neskutečné, co tento člověk dokázal odkázat budoucím generacím. Jeho práce inspirovala nejen fyzika Isaaca Newtona, ale také astronoma Galilea Galileiho či filozofa Francise Bacona. Avšak zásadně zřejmě ovlivnil ty, kteří se věnovali vynálezům, které usnadňovali lidem práci a vymysleli na základě da Vinciho nápadů například bagr, dmychadlo nebo zemní vrtáky. K jeho nápadům však také patří letadlo, padák, skafandr, rýhování hlavní zbraní či stroje na tkaní látek. Byla to ale hlavička mastmi mazaná, že? Realizovat je však nedokázal, a to i z části z toho důvodu, že jedna jeho životní epizoda s údajným prostitutem mu ukázala, že důvěřovat druhým se občas nevyplácí. A tak si žil, kreslil a vymýšlel spíše pro sebe.
Nicméně by se dalo možná najít mnohem více inspirace, nápadů na realizaci. Díky jeho poznámkám, skicám, nákresům v rámci známých nalezených svazků, bychom možná pokročili jako lidstvo o nějaké ty mílové kroky dál. Avšak zmínka o filmu Šifra mistra Leonarda je na místě. Bohužel je většina nalezených záznamů šifrovaná. A rozluštit se je nedaří.
Zřejmě nejslavnějším dílem Leonarda da Vinciho je Mona Lisa. Obraz, který je ozdobou Louvre v Paříži, je stále příčinou různých domněnek a teorií. Už jen to, podle koho tento obraz maloval. Zda modelem byla žena či muž… nebo on sám. Dosud se nepodařilo odhalit malířovu inspiraci k obrazu osoby s tajemným úsměvem ve tváři. Avšak jsou zde i další díla, která jsou v majetcích různých muzeí, ale i soukromých sbírek. Mezi nejvýznamnější patří Poslední večeře a také Dáma s hranostajem.
Leonardova osoba je také úzce spjata s rodinou tehdejšího papeže Lva X. Ten byl starším bratrem Guiliana de´ Medici, u nějž svého času umělec pobýval. V jeho životopisu se dovíme, že často cestoval a na cestách se učil novým věcem, technikám. Do konce života žil na pozvání francouzského krále Františka I. z Valois ve Francii.
Určitý symbolem Leonarda da Vinciho je proporce lidské postavy. Asi se nenajde dospělý člověk, který by nevěděl, čí je to dílo. Da Vinci se totiž zabýval i anatomií, prováděl pitvy nejen lidí, ale i zvířat, dělal si poznámky, nákresy. Avšak již zmíněný papež Lev X. tyto jeho aktivity zakázal na základě udání umělcových odpůrců.
Za zajímavost určitě stojí zmínka o tom, že byl duchovním otcem vynálezu tanku. Zajímal se totiž i o vojenské inženýrství (kromě mnoha dalších oborů), ale využití jeho tehdejšího nápadu bylo vojevůdci zavrženo.