Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Velký a Vítězný

Rudé karafiáty, nástěnky plné černobílých fotografií Klementa Gottwalda a rozesmátých dělníků. Tramvaje s rudými prapory, ruská vejce a pásma poezie žáků v pionýrských krojích. To byl únor před více než třiceti lety. Nezapomeňme na něj!

 

Vzpomínáte? Není to tak pradávná historie, přesto se nám to zdá dnes tak neuvěřitelné  a vzdálené. Černošedý sníh plný smogu na neupravených chodnících. Lidé ve frontách na kubánské pomeranče, na hlavě ručně pletené čepice  s lurexem, ti šikovnější v péřových bundách po nocích šitých na strojích z NDR. Nechyběla nášivka koupená na pouti, která alespoň vzdáleně dávala výrobku punc proslulé západní sportovní značky.  

Zásadní pro tento měsíc byly bujaré oslavy dne, který předurčil černou budoucnost, statisícům rodinám a miliónům obyvatel komunistického Československa. Akce k vítězství dělnického lidu v roce 1948 probíhaly nejen v podnicích a továrnách, ale na  všech pracovištích ve všech školách, dokonce i školkách! Soudružky s načesanými hlavami ztvrdlými jediným lakem na vlasy na trhu - Lybarem, se vracely od oběda....tedy přímo od holiče v pracovní době. Vzájemně si pochválily dva druhy šatů, protože třetí model už se v jediném módním Prioru v dalekémm okolí nevyskytoval.

rudá

Na podnikovém večírku, který byl slavnostně zahájem už v brzkém odpoledni, se všichni včetně nejvyšších kádrů opili do němoty červeným vínem Svíčka, rumem nebo vodkou a nacpali se do zásaoby obloženými chlebíčky od státu.  Rodiče povinně sledovali svá dítka na kulturních pásmech, která se pořádala v přilehlých tělocvičnách.

Rudé balónky, růžová limonáda a nažehlené pionýrské kroje doprovázely navýsost slavnostní amosféru. - 25. února se slavilo všude. ..Už 26. února byly předkládány na příslušných úřadech seznamy nezúčastněných i těch, kdo opominuli vyvěsit společně s českou státní vlajkou i sovětskou. Kdo žvýkal a zýval při básních o vítězství lidu věděl i pouliční výbor, který rozhodoval o vzdělání dětí "nepohodlných a neuvědomělých" rodičů.                                                                                                                                           
Takové byly slavné únorové dny před více než 30 lety. Vzpomeňte si na ně. Jestli Vám naskočila husí kůže, pro zlepšení nálady si udělejte v únoru oslavu třeba každý den bez rudých praporů, bez dělnických básní a pomerančů z Kuby. Každý den za to stojí, když je svobodný!

 
Nejčtenější články
Rak, Lev, Panna – Osobní horoskop pro jednotlivá znamení zvěrokruhu II.

Rak, Lev, Panna – Osobní horoskop pro jednotlivá znamení zvěrokruhu II.

12 hvězdných znamení (jinak znamení zvěrokruhu nebo znamení Zodiaka),

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Symboly

Symboly

Je tu však ještě něco jiného, co stojí za řeč. Máme zde i jiné symboly, které člověka provázejí. A pokud si jich všímá, mohou mu velmi usnadnit život.

Více »

Slib věrnosti na Svatého Josefa

Slib věrnosti na Svatého Josefa

Jaro vítají Josefové! Patron řemeslníků a rodin slaví 19. března. Od pradávna byl svátek Svatého Josefa považován za první jarní svátek.

Více »

 
Můžeme si pomoci

Můžeme si pomoci

Nadledvinky jsou párovým orgánem, který se nachází nad ledvinami, v podstatě k nim přiléhá. Je součástí každého organismu obratlovců a má v jejich životě poměrně velký význam. Jde o několik funkcí, bez kterých by byl život ohrožen.

Více »

 
Jak žít v karanténě

Jak žít v karanténě

Omezení nákupů, večírků, klábosení v kavárnách a konec bloumání po nákupních centrech. Kdyby nebyla důvodem nebezpečná nákaza, pro všechny je to celkem pozitivní výzva!

Více »

 
Dnes o to více...

Dnes o to více...

Většina lidí vnímá mezilidské vztahy jako neuspokojivé už delší čas. Momentální situace si možná postoj respektování vyžaduje více než kdykoliv jindy. Není v mém zájmu kohokoliv strašit, ale spíše inspirovat. Jelikož respekt nám může udělat obrovskou službu.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Leni Maria Přímočarý Věštec

Leni Maria

Pracuji s crowleyho tarotem, andělskými kartami, energiemi, numerologií a výkladem snů. Zabývám se poradenstvím v obl...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:474

0900 700 650 - 2 EUR/min

Večernice Astrologie Věštec

Večernice

Dokážu nahlédnout do budoucnosti i minulosti pomocí jasnozřivosti, astrologie, tarotových karet, a to do kterékoliv o...Více

K dispoziciVolejte teď

0900 700 650 - Linka:320

0900 700 650 - 2 EUR/min

Pepik Inspirující Věštec

Pepik

Duchovní cestou kráčím od své dospělosti.Pracuji s Andělským tarotem a s kyvadlem. S láskou a pokorou jsem připraven ...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:321

0900 700 650 - 2 EUR/min

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min