V Berouně u Prahy se zjevoval duch jednoho z berounských primátorů. Ohlašuje se klepáním na stěny a hlídá městské poklady, které se v době mezi 15. a 17. stoletím ztratily. Vesele si v Berouně žije a straší i duch měšťana Behy, který se nad městem občas projede v ohnivém kočáře. Dokonce i obrovský požár v roce 1735 byl připsán na konto právě jemu.
V Běšinech si dejte pozor na černou postavu mávající černým praporem. Objevuje se tam od doby, kdy Žižka pobořil kostel svatého Bartoloměje a ten, kdo postavu spatří, brzy zemře.
Pokud byste chtěli vidět pravý poklad, zavítejte do Jetřichova u Náchoda. Leží tam kopec nazvaný Prstencová skála a uvnitř kopce sedí bílá paní, která šije košili. Jde jí to ale pomalu, protože každý rok udělá pouze jeden steh. O to více střeží poklad ukrytý v hoře. Otevírá se jen v době pašijí.
Na Znojemsku můžete pro změnu narazit na zkamenělého loupežníka, který stojí u Havraní skály. Jde o bývalého vůdce lupičů a zkameněl proto, že zavraždil poustevníka a rytíře se synem. Před smrtí ho proklel právě poustevník.
Také město Louny má zajímavou historii. Na lounském předměstí Benátky, kde stával klášter magdalenitek, v noci straší. Obchází tu duch neznámého cizince, který tu byl zavražděn. Žil tu i zchudlý Sendivojův žák, alchymista Trochopeus.
Dalo by se říci, že co město, to vlastní historie, strašidlo či poklad, a je to vlastně svým způsobem pravda.