Před více než tisíci lety vybrala nedaleko obce Dřísy kopec Cecemín pro pěstování vinné révy Svatá Ludmila. Nejenže se místo doslova „otáčelo“ za sluncem, ale byla zde i ta nejlepší půda pro pěstování sladkých hroznů. První keřík vinné révy, který zde byl zasazen, doslala údajně kněžna Ludmila od samotného Svatopluka, knížete Moravského. Vinice se rychle rozrůstala a po staletí z tohoto místa pocházelo to nejchutnější víno z celých Čech. Dodnes nese vinice na Cecemínu jméno po knížeti Václavovi, který tu podle legendy sám pracoval, a vyzrálé hrozny mu přinášely velké potěšení z vykonané práce. O révu se staral do sklizně a potom z něj lisoval mešní víno. Pro svojí zálibu ve víně a lásku k němu se stal Svatý Václav patronem českých vinařů. Vinici se od té doby říká Svatováclavská.

Zkázou pro rozlehlou vinici bylo období třicetileté války, kdy byla zpustošena, a po následující staletí zanedbávána. Další legenda, tentokrát z tohoto období, vypráví, že aby vinaři zachránili víno před vojskem, zazdili ho do vinných sklepů na vinici. A protože vinice po válce zpustla, porostla křovím a hustými houštinami, vinný sklep zmizel mezi větvemi a nikdo už ho nikdy nenašel. A tak se říká, že Cecemín skrývá poklad - je plný nejstarších a nejlepší vín u nás.
Od dob třicetileté války se teprve v minulém století dočkal Cecemín obrody. Byl rozdělen mezi menší plochy a osázen vojtěškou pro obnovu půdy. Dnes se zde opět daří novým keřům vinné révy. Možná právě vy narazíte při procházce vinohrady na zasypaný sklep plný lahodného vína – pravý svatováclavský poklad! Užijete si krásný den plný procházek s okouzlujícími výhledy na Polabí ve zlatých podzimních barvách. Nebo se sem vydejte na kole a sjeďte z mírného kopce k Labi. Ochutnat jedno z nejlepších českých vín můžete po celém okolí - splést se nemůžete.