Jednou takovou nemocí je cukrovka. Jak víme, cukrovka se dělí na nemoc 1. a 2. typu. Dnes již všichni víme, že onemocnění cukrovkou 1. typu je autoimunitní a ten druhý je v podstatě „vypěstován“. Lék na diabetes – inzulin, je na světě právě letos 100 let. To už je docela dlouhá doba, že?
Cukrovka byla do té doby smrtelnou chorobou. Samozřejmě, že ani ještě neměla své jméno, přesto si vybírala daň nejvyšší – u prvního typu se postižené děti dožívaly maximálně dvou let. Druhý typ dle závažnosti.
Zvědavost a snaha o to, aby se našly léky na různé nemoci, vedly lékaře a vědce ke zkoumání lidských těl a tak se jednoho dne roku 1869 Paul Langerhans, který toho času studoval na univerzitě v Berlíně, jal popsat útvary, jimž se říká dodnes Langerhansovy ostrůvky. O 20 let později německý lékař Oskar Minkowski dělal pokusy na psech a zjistil, že útvary ve slinivce, popsány P. Langerhansem a nemoc diabetes má souvislost. Léto roku 1921 bylo létem, když se povedlo Bantingovi a Bestovi inzulin extrahovat a svůj objev bez nároku na odměnu předali univerzitě v Torontu. Příběh Bantinga a Besta a jejich úžasné práci byla věnována velmi zdařilá inscenace České televize, v níž hlavní roli ztvárnil Marek Vašut, jíž se zhostil s pečlivostí sobě vlastní.
Rok na to byl podán inzulin jako lék. Prvním léčeným pacientem byl 14 lety chlapec Leonard Thompson. Vzhledem k poptávce po léku se výroba rozšířila do USA do Indianopolis. Ani Evropa nezůstala pozadu a v Čechách se začal vyrábět v roce 1926.
A víte, že cukrovka má souvislost se „sladkostí“ života? Že je důležitý zdravý styl života, dobré a kvalitní potraviny, psychická hygiena, pohyb, pitný režim a hodně radosti? Psychosomatické souvislosti jsou dokázány a je jen na každém z nás, abychom se každodenní závislosti na léčbě vyhnuli. Přeji nám hodně radosti, úsměvů a pevné zdraví!
Další zajímavé informace naleznete taky na naší Facebook stránce!