V roce 1901 byla jeho hrobka v pražském Týnském chrámu poprvé otevřena. Ostatky se tehdy přemístily do nové, honosnější rakve. Zdá se, že se rakev může otevřít znovu. Má se ověřit teorie, podle níž byl Brahe otráven svými příbuznými a ne na protržení močového měchýře, jelikož si netroufal opustit místnost během císařské hostiny.
Na otravu se soudí podle jeho vystavených vousů na velké výstavě v Dánsku. Podle části kníru odborníci zjistili, že obsahují stokrát větší množství rtuti, než je obvyklé. Tycho si i sám připravoval medikamenty se sloučeninami rtuti. Nemohl se tedy otrávit svou neopatrností? Historici takovou verzi vylučují, protože byl Brahe velmi zkušený a například k sebevraždě neměl jediný důvod.
Jak se mělo všechno odehrát? Král Kristián IV. měl pověřit Erika Brahe, astronomova příbuzného, aby chloridem rtuťnatým Rudolfova oblíbence sprovodil ze světa. Důvodem měly být milostné pletky s jeho matkou a obava o vlastní trůn. Smrtící elixír měl být podán ve dvou dávkách, přípravu vraždy si měl neopatrný Erik zaznamenat do svého deníku. Jaké hroby a hrobky budou ještě otevřeny a jaké záhady přijdou na tento svět?