Ke zdravému životnímu stylu patří pestrá a vyvážená strava, pohyb, čerstvý vzduch a všichni musíme souhlasit, připojíme-li k tomu všemu i spánek. Bezesporu patří k naší duševní hygieně. Spánek má vliv na naší duševní pohodu a duševní pohoda na náš spánek. Trpíte-li nespavostí, přerušovaným spánkem nebo zvýšenou únavou, tak se na spánek zaměřte. V průměru by nám mělo stačit spát 7 - 9 hodin denně. Avšak pokud spánek zanedbáváte, zapomeňte na to, že ho doženete o víkendu. Je to prakticky nemožné. Hezky by se řeklo, kam si lehnu, tam si ustelu. Ale opravdu ke zdravému spánku potřebujeme postel s kvalitní matrací, vyvětranou čistou místnost bez rušivých elementů jako je televize, mobilní telefon či tablet. Ložnice je místo odpočinku a modré světlo, které vyzařují telefony apod., tlumí tvorbu hormonu melatoninu, který nám pomáhá spát. Je potřeba ticho a tma. Teplota v místnosti je samozřejmě velice individuální. Starejte se o svojí duševní pohodu a snažte se usínat s čistou hlavou a nepřemýšlejte nad tím, co musíte nebo nemůžete. Pokud s tím máte problém, mohou pomoci dechová cvičení nebo meditace. Samozřejmě spánek negativně ovlivňuje nachlazení či jakákoliv nemoc, proto předcházejte a preventivně a celoročně se o své zdraví starejte. Před spaním nesportujte, adrenalin vám pak nedá spát, ale cvičení během dne vám pomůže k lepšímu a kvalitnějšímu spánku. Nekuřte, nepijte alkohol a kofeinové nápoje. Alkohol vás bude budit už kvůli dehydrataci nebo běhání na toaletu. Choďte spát pravidelně a klidně si osvojte nějaký pravidelný rituál, po kterém bude spánek přicházet úplně sám.
Pokud problémy se spánkem přicházejí v řádu několika dnů nebo týdnů, jedná se ve většině případů o stres. Pokud ale problémy přetrvávají déle, je potřeba vyhledat pomoc. Chronické potíže nejčastěji způsobují stravovací návyky. způsob života nebo nemoci či vedlejší účinky léků.
Upravte tedy svůj biorytmus, zaměřte se na stravu, pohyb a duševní očistu. Ideální je vyvarovat se i užívání léku na spaní a využívat sílu přírody. Dopřejte si třeba kozlík lékařský nebo heřmánek s mučenkou. Jako doplněk stravy můžete užívat tryptofan, což je aminokyselina, která zvyšuje tvorbu serotoninu. Jednoduše vás „hodí do klidu“ a ovlivní to, jak se cítíte.
Vřelým doporučením však je, abyste se naučili meditovat a žít přítomným okamžikem.