Chvíli mi trvalo, než jsem se odhodlala ochutnat jáhly. Trochu náročnější na přípravu a je nutné je předem namočit, ale nakonec zjistíte, že jsou dobré. Ale co je důležité, že pokud zařadíme jáhly do jídelníčku, získáme jeho velmi kvalitní součást. Kromě toho, že díky nim můžeme napravit své trávení, které jsme poznamenali nezdravým životním stylem, naše tělo dostane skvělé živiny, ale na své si přijdou všichni, kteří vyloženě nesnesou jiné obiloviny než ty bez lepku. Jáhly totiž bezlepkové jsou.
Jáhly se získávají, když ze semínek prosa setého odstraníme slupku. A abyste měli přesné informace, jde o travinu a nikoliv o obilninu.
Proso je jednou z nejstarších plodin, kterým dnes říkáme kulturní. Jáhly bývávaly základem jídelníčků, a to nejen v české kotlině. Upravovány byly na slano i sladko, jedly se ve všední den i ve svátek, ale pozbyly svou výsadu. Lidé si oblíbili brambory, těstoviny, rýži a jiné potraviny, díky nimž byly jáhly opomíjené.
Nakonec se můžete sami přesvědčit, o co je připravujeme v naprosto přirozené formě – železo, měď, křemík, hořčík, draslík, fosfor, mangan, zinek a vitamín B1 a 2. Doporučila bych ji všem diabetikům a také všem, v jejichž rodině se diabetes vyskytuje. Udržuje vyrovnanou hladinu cukru, ale také velmi pozitivně ovlivňuje slinivku. Dopřávat by si je měli lidé, kteří potřebují odvodnit organismus a také ti, kteří trpí na kvasinková onemocnění. Blahodárně působí na trávicí systém, kosterní i svalovou soustavu, kam počítáme i srdíčko, a také posílí zrak.
A teď už nezbývá, než si najít recepty, vyzkoušet, který bude nejvíce chutnat a také popřát DOBROU CHUŤ A PEVNÉ ZDRAVÍ!