Strach člověka provází od nepaměti. Je to reakce na nebezpečí. A co si budeme vykládat, první lidé na Zemi ke strachu měli velmi mnoho důvodů. Divoká zvířata, přírodní úkazy, tma, jiné skupiny lidí atd. Mohli bychom říci, že šlo většinou o strach o život. Postupem času se důvody strachu co do počtu rozrostly. Lidé si najednou uvědomovali, že například stárnutí je velmi nepříjemné a předchází smrti. Tudíž strach ze stárnutí a smrti. S vývojem společnosti strach ze ztráty – blízký člověk, zaměstnání, domov, ale také zajištění rodiny v podobě peněz (opět svou roli hraje výdělečná činnosti)a také určitá role ve společnosti. Přijetí, odsuzování, posuzování, vyřazení z určité skupiny lidí, jedním z velmi zásadních strachů je obava o zdraví. Strachů je mnoho.
Projevy strachů jsou evidentní. Bledost, třas, husí kůže. Normální reakcí na strach je nutkání utéci. Tuto reakci má člověk prostě v sobě zakódovanou. Pokud únik není možný, strach se mění v agresi. A zde se může projevit i tzv. afekt. Afekt je jen důsledek intenzivního a vygradovaného strachu. Existují také takové strachy, jimž říkáme fobie – z uzavřených prostorů, prostranství, pavouků atd. Strach má prý také na svědomí i vznik různých bájí a legend. Avšak není se co divit, když se podíváme zpětně, mnoho úkazů si lidé prostě neuměli vysvětlit.
Podívejme se, co dělá strach s lidským organismem, jaký má na něj dopad. Strach je spojený s ledvinami a močovým měchýřem. Prožívá-li člověk strach, je oslabována energie jeho ledvin. To souvisí s různými obtížemi a i nemocemi.
Když se začne dítě v noci počůrávat, zamyslete se, rodiče, nad tím, co se děje ve vaší rodině. Je možné, že vaše dítě zažívá strach z něčeho, čeho si vy nevšimnete? Nebo se u vás odehrává situace, která z pohledu dítěte může vyvolávat jeho nejistotu? Je tedy více než jasné, co vaše dítě potřebuje.
U dospělých se slabé ledviny projevují např. nočním pocením, pocit vyschlého krku či úst, bušením srdce a také pocitu horka v obličeji. Ale může jít i o jiné projevy. Ledviny jsou spojené s plícemi, ušima, klouby, vyživují vlasy, nehty a kůži. Mozek ledviny též potřebuje pro správnou funkci. Nic nefunguje v lidském těle samo o sobě, vše je propojené. A stejně tak jsou ledviny, jejichž párovým orgánem je močový měchýř, propojeny s emocí strachu.
Podle etikoterapie většina strachů, které prožíváme, pochází z prenatálního období. To znamená, že v době, kdy je žena těhotná, přenáší své pocity, v tomto případě strachy, na své dítě. Skvělým příkladem je například atopický ekzém.
Také je důležité vědět, že ledviny ovlivňují mezilidské vztahy. A to veškeré. Pokud je některých z vašich vztahů nezdravý, měli byste ho buď uzdravit, nebo z něj odejít.