Jedna z významných postav české kultury, jež zanechala nesmazatelnou stopu, Karel Čapek řekl: „Opravdovým zdrojem poznání je omyl.“
Lidé obecně mají strach udělat chybu. A to proto, že „za chyby se platí“. Máme to ale divný zvyk, že? Měli bychom se právě chybami učit. Přesně tak, jak to ten Karel Čapek řekl. Vždyť i malé dítě, které se učí chodit, musí mnohokrát vstát a zkusit znovu udělat první krok. I ve škole jsme se učili a učili, abychom se naučili. Ale jak se učí život? Na ten dosud nikdo osnovy nevymyslil.
Ohlédněte se za uplynulým rokem. Co jste prožili, kolikrát jste se museli rozhodnout, naučit se něco nového, přemýšlet nad svými vztahy. Zvažovali jste změnu zaměstnání, založení rodiny nebo se něco nového naučit? Zavzpomínejte, uvědomte si, zda váš uplynulý rok byl naplněný chybami. Dnes, po nějakém čase a s nadhledem je již určitě budete vnímat jinak. Můžete si zanalyzovat, proč k chybě došlo, jaké jste měli pocity, co se díky ní odehrálo. Ale především se zeptejte sami sebe, co vám každá chyba dala. Jaké z ní vyplynulo poučení. Mělo by zřejmě spíše platit, že „chybami se člověk učí“. Přijímejme životní chyby jako součást života. Poučme se z nich, odpusťme si a žijme s radostí dál. Jsme dokonalí tak, jak jsme a protože nemám manuál na život, tak je třeba se učit. I chybami.
Nezlobte se na sebe, že jste „udělali botu“. Odpusťte si, protože jen tak můžete jít cestou života dál poučeni a s radostí, že jste se něčemu naučili. A my vám k tomu přidáme ještě jedno krásné moudro Karla Čapka, moudrého spisovatele a milovníka života.
„Bože, jak jednoduchý recept na šťastný život – to, co děláme, dělat z lásky k věci.“
Krásný a pohodový čas adventní s výpravami do hlubin vlastní duše!