Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Obejdete se bez něj?

Tato skvělá rostlinka má zajímavou a velmi dlouhou historii. První zmínky o kopru se totiž datují do období starověkého Egypta. Jeho domovem je pochopitelně středomoří a začal putovat na sever spolu s Řeky a Římany. Karel Veliký prý dokonce, znaje jeho důležitosti nejen pro kuchyni, ale i pro zdraví, jej nařídil pěstovat na svých pozemcích.

 

S použitím kopru je česká kuchyně velice dobře obeznámena. Jak již bylo uvedeno, asi nejznámějším pojmem je koprová omáčka. Pro někoho mana, pro jiného … no, ne každý na talíři tento pokrm vidí rád. Kopr se také přidává k rybám, ale může se dát i k vařenému masu a do polévek. Známe i recepty na pomazánky či saláty, jichž je kopr součástí a dodávám jim specifickou chuť. Například řecké tzatziki bez kopru si asi nikdo neumí představit nejen v Řecku, ale ani v Čechách. To, že najdeme kopr ve sklenici naložených okurek, není třeba zvláště zdůrazňovat, ale přidává se do bylinkového octa, k nakládané cibuli či zelí. Konzervovat ho můžeme také v soli nebo sušit. Ale zde je třeba pohlídat teplotu do 30 stupňů, aby neztratil své aroma. A to je i důvodem toho, proč do teplého pokrmu přidáváme kopr těsně před podáváním.

kopr

Pokud použijeme kopr jako léčivku, tak určitě v případě, že člověk trpí zažívacími potížemi a nadýmáním. Nejen tohoto důvodu je také doporučován pro kojící matky, jelikož účinné látky jsou obsahem mateřského mléka a mají blahodárné účinky na trávení kojence, ale také se podílí na zvýšené tvorbě mateřského mléka. Ovlivňuje tvorbu žaludečních šťáv, zklidní kašel, a pokud trpíte nespavostí, určitě využijte účinky kopru. Koprová semena se žvýkají, aby byl sladší dech, a uděláte-li si z nich koupel pro ruce, posílíte své nehty. Snižuje krevní tlak a pomáhá zlepšit činnost a prokrvení srdíčka. Přidává se do léčivých čajů působící na močové ústrojí a pomáhá organismu k celkovému zklidnění.

Pokud jste si letos nezajistili dostatečné množství kopru na zimní období, určitě tak učiníte v příštím roce, abyste měli nejen skvělé koření do kuchyně, ale také skvělého pomocníka při udržování skvělého a pevného zdraví!

 
Nejčtenější články
Váhy, Štír, Střelec – Charakteristický horoskop pro všechna znamení III.

Váhy, Štír, Střelec – Charakteristický horoskop pro všechna znamení III.

Náš seriál pokračujeme charakteristikou Vah, Štíra a Střelce.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Záleží jenom na tobě

Záleží jenom na tobě

V úvodu uvedený citát, který jsem si přečetla na sociální síti, mi korespondoval se zážitky z poslední doby. A z toho mi vyplynulo, že kdybychom čekali na jistoty a bezpečí, tak bychom mohli nakonec konstatovat, že jsme prožili život v čekárně. A to asi nikdo nechce. Život se má přece žít a užívat!

Více »

Víte, co znamenají?

Víte, co znamenají?

Možná je nosíte na krku nebo vytetované na předloktí. Posvátné symboly jsou jedním z nejoblíbenějších motivů. Víte, co přesně znamenají?

Více »

 
Je nějaký rozdíl?

Je nějaký rozdíl?

Na sociální síti facebook existuje skupina „Bůh stvořil veterinu, aby udržovala kočku zdravou a člověka na mizině“. Úsměvný název, že? Jen do té doby, než si uvědomíme, že vlastně zvířata trpí stejnými onemocněními jako lidé. Avšak toto téma zde již bylo.

Více »

 
Advent zahajuje i „Příběh opuštěného děvčátka“

Advent zahajuje i „Příběh opuštěného děvčátka“

Vánoční stromy republiky se slavnostně rozsvítí v každém městě první prosincovou neděli. První se rozzářil v roce 1924.

Více »

 
Gemmoterapie

Gemmoterapie

Vracíme se k přírodě, hledáme alternativní způsoby léčení, vytahujeme rady babiček a prababiček, které začínají být stále aktuálnější. Bylinky a produkty z nich, recepty z potravin, na které se tak trochu zapomnělo.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae Soucitný Věštec

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísly, které nemů...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:500

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min