Zavolejte teď! 0900 700 650
Cena hovoru: 2 EUR/min
 
 
 

Obejdete se bez něj?

Tato skvělá rostlinka má zajímavou a velmi dlouhou historii. První zmínky o kopru se totiž datují do období starověkého Egypta. Jeho domovem je pochopitelně středomoří a začal putovat na sever spolu s Řeky a Římany. Karel Veliký prý dokonce, znaje jeho důležitosti nejen pro kuchyni, ale i pro zdraví, jej nařídil pěstovat na svých pozemcích.

 

S použitím kopru je česká kuchyně velice dobře obeznámena. Jak již bylo uvedeno, asi nejznámějším pojmem je koprová omáčka. Pro někoho mana, pro jiného … no, ne každý na talíři tento pokrm vidí rád. Kopr se také přidává k rybám, ale může se dát i k vařenému masu a do polévek. Známe i recepty na pomazánky či saláty, jichž je kopr součástí a dodávám jim specifickou chuť. Například řecké tzatziki bez kopru si asi nikdo neumí představit nejen v Řecku, ale ani v Čechách. To, že najdeme kopr ve sklenici naložených okurek, není třeba zvláště zdůrazňovat, ale přidává se do bylinkového octa, k nakládané cibuli či zelí. Konzervovat ho můžeme také v soli nebo sušit. Ale zde je třeba pohlídat teplotu do 30 stupňů, aby neztratil své aroma. A to je i důvodem toho, proč do teplého pokrmu přidáváme kopr těsně před podáváním.

kopr

Pokud použijeme kopr jako léčivku, tak určitě v případě, že člověk trpí zažívacími potížemi a nadýmáním. Nejen tohoto důvodu je také doporučován pro kojící matky, jelikož účinné látky jsou obsahem mateřského mléka a mají blahodárné účinky na trávení kojence, ale také se podílí na zvýšené tvorbě mateřského mléka. Ovlivňuje tvorbu žaludečních šťáv, zklidní kašel, a pokud trpíte nespavostí, určitě využijte účinky kopru. Koprová semena se žvýkají, aby byl sladší dech, a uděláte-li si z nich koupel pro ruce, posílíte své nehty. Snižuje krevní tlak a pomáhá zlepšit činnost a prokrvení srdíčka. Přidává se do léčivých čajů působící na močové ústrojí a pomáhá organismu k celkovému zklidnění.

Pokud jste si letos nezajistili dostatečné množství kopru na zimní období, určitě tak učiníte v příštím roce, abyste měli nejen skvělé koření do kuchyně, ale také skvělého pomocníka při udržování skvělého a pevného zdraví!

 
Nejčtenější články
Runy

Runy

Pořiďte si do nového roku runu jako talisman, která Vás bude chránit, povede Vás anebo Vám bude připomínat cíl Vaší cesty.

Více »

 
 
 
 
 

Další články

Zlato a elixír života

Zlato a elixír života

Jejich úkolem bylo „z něčeho“ buď vyrobit zlato nebo elixír života pro císaře pána, který chtěl zůstat mlád a být bohatý. A dokud se alchymisté činili, měli zaručený určitý životní standard.

Více »

Milující raci

Milující raci

Své nejbližší miluje nade vše, pečuje o rodinný krb, obětuje se, citlivě naslouchá a láskyplně a zodpovědně vychovává děti. Znamení raka ovládá letní měsíc červenec.

Více »

 
Koruna krásy

Koruna krásy

Lidské vlasy jsou v podstatě totéž jaké srst na tělech zvířat. A u lidí rozlišujeme vlasy a chlupy. Ale obojí má stejný základ. Rozdělení evidentně získaly podle místa výskytu. Vlasy tedy nazýváme chlupy na lidských hlavách.

Více »

 
Letní „ovohuč“

Letní „ovohuč“

Laciný přesladký bolehlav - to nemusí být každý alkoholický nápoj z ovoce. S dávkou trpělivosti si doma připravte lehké lahodné ovocné víno.

Více »

 
Okurka

Okurka

Léto je v plném proudu a zahrádkáři i pěstitelé se těší svým pěstitelským výdobytkům. Pravda, počasí nám moc nepřeje, je dost sucho a slunce žene ukazatel na teploměrech sakra vysoko. Stále více lidí by mělo rádo vlastní zeleninu pěstovanou s láskou a bez chemie.

Více »

 
 
 
 

Nejlepší věštci

Nikita Inspirující Věštec

Nikita

Karty dělám 30 let. Mám mnoho zkušeností s lidmi, se kterými jsem během své praxe řešila velké množství životních sit...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:792

0900 700 650 - 2 EUR/min

Zoran Inspirující Věštec

Zoran

Život môže byť ťažký. Niektoré dni môžu byť naozaj drsné, ale musíme sa snažiť na to, aby sme každý deň skončili s po...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:523

0900 700 650 - 2 EUR/min

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:306

0900 700 650 - 2 EUR/min

Asae Soucitný Věštec

Asae

Den, v který jsme se narodili, není náhodou... Lidé od pradávna vědí, že celý život je ve spojení s čísly, které nemů...Více

OdhlášenProsím, zavolejte později!

0900 700 650 - Linka:500

0900 700 650 - 2 EUR/min