S použitím kopru je česká kuchyně velice dobře obeznámena. Jak již bylo uvedeno, asi nejznámějším pojmem je koprová omáčka. Pro někoho mana, pro jiného … no, ne každý na talíři tento pokrm vidí rád. Kopr se také přidává k rybám, ale může se dát i k vařenému masu a do polévek. Známe i recepty na pomazánky či saláty, jichž je kopr součástí a dodávám jim specifickou chuť. Například řecké tzatziki bez kopru si asi nikdo neumí představit nejen v Řecku, ale ani v Čechách. To, že najdeme kopr ve sklenici naložených okurek, není třeba zvláště zdůrazňovat, ale přidává se do bylinkového octa, k nakládané cibuli či zelí. Konzervovat ho můžeme také v soli nebo sušit. Ale zde je třeba pohlídat teplotu do 30 stupňů, aby neztratil své aroma. A to je i důvodem toho, proč do teplého pokrmu přidáváme kopr těsně před podáváním.
Pokud použijeme kopr jako léčivku, tak určitě v případě, že člověk trpí zažívacími potížemi a nadýmáním. Nejen tohoto důvodu je také doporučován pro kojící matky, jelikož účinné látky jsou obsahem mateřského mléka a mají blahodárné účinky na trávení kojence, ale také se podílí na zvýšené tvorbě mateřského mléka. Ovlivňuje tvorbu žaludečních šťáv, zklidní kašel, a pokud trpíte nespavostí, určitě využijte účinky kopru. Koprová semena se žvýkají, aby byl sladší dech, a uděláte-li si z nich koupel pro ruce, posílíte své nehty. Snižuje krevní tlak a pomáhá zlepšit činnost a prokrvení srdíčka. Přidává se do léčivých čajů působící na močové ústrojí a pomáhá organismu k celkovému zklidnění.
Pokud jste si letos nezajistili dostatečné množství kopru na zimní období, určitě tak učiníte v příštím roce, abyste měli nejen skvělé koření do kuchyně, ale také skvělého pomocníka při udržování skvělého a pevného zdraví!