Jistě mi dáte za pravdu, když zde napíšu, že jméno Štěpán, které se zřejmě stalo populární díky „Básníkům“, ve kterém byl Štěpán Šafránek nenapravitelným romantikem a básníkem, nepatřilo mezi příliš preferovaná jména, ale série filmů o básnících tuto situaci změnilo.
Věřím, že toto jméno se vám vybaví s krásnou vánoční záležitostí. Je jí koleda. „Koleda, koleda, Štěpáne, co to neseš ve džbáně? Nesu, nesu koledu, upad´ jsem s ní na ledu.“ Zpíváte si ji nebo vaše děti? Trocha nostalgie neuškodí, že? Ale dnes si přiblížíme osobu tohoto jména s přívlastkem svatý.
Dostal se do kalendáře v den po dni oslavy narození Páně, tzn. 26. prosince, a to ihned po stanovení vánočního svátku. Evidentně má z hlediska liturgického velmi významné místo, jelikož šlo o osobu nábožensky důležitou. O osobě svatého Štěpána jsou velmi kusé informace a víme o něm z dochovaných zdrojů, že byl ukamenován. Tento trest dostal za to, že kázal křesťanství a byl prvním křesťanským mučedníkem.
Existují dvě verze legend, podle kterých ostatky tohoto svatého po své smrti vykonaly mnoho světských poutí, aby nakonec byly uloženy ve městě, kam vedou všechny údajně všechny cesty. Ano, v Římě. Svatý Štěpán se posléze stal spolu se svatým Vavřincem, jenž byl umučen na rozkaz císaře Valeriána, patronem Říma. Oba tito muži jsou významnými osobnostmi křesťanského učení.
Svatý Štěpán se později stal patronem mnohých řemeslníků, jako byli např. kameníci a zedníci, tkalci, tesaři, krejčí a jiných, ale také patronem koní a jejich opatrovníků. Bdí i nad naším zdravím, aby nás nebolela hlava, aby nás nepíchalo v bocích a neměli jsme kamení v orgánech. Lidé se k němu modlí, aby měli šťastnou a bezbolestnou smrt.
K jeho cti bylo vystavěno a vysvěceno mnoho chrámů po celé Evropě. Najdete je ve Vídni, Pasově a obrovská úcta mu byla prokazována v Uhrách. To značí, že jeho kult byl šířen směrem na východ. I v Čechách se nachází mnoho kostelů nesoucích jméno svatého Štěpána. Mimochodem katedrála v Litoměřicích je jednou z jednadvaceti katedrál světa, která mu byla zasvěcena.