Tam, v Jižní Americe, kde se rozkládá Brazílie, Bolívie a Peru, v tropických pralesích rostou úžasné stromy. Jejich jméno je Juvie ztepilá a plodí para ořechy. Stáří tohoto stromu je odhadováno až na sedm století a jeho koruna má tvar deštníku. Dorůstá do výšky až 50 metrů.
Domorodé kmeny amazonských pralesů dávají právě para ořechům zásadní význam. Především jsou zdrojem energie, ale také vitamínů, minerálů a je ceněn jako skvělý antioxidant díky vysokému obsahu vitamínu E.
Všechny druhy ořechů mají poměrně vysoký obsah tuků. Musíme však zdůraznit, že jde o tuky, které jsou lidskému zdraví velmi prospěšné. Dokáží totiž odbourávat „nezdravý“ cholesterol a zvyšovat hladinu „dobrého“ cholesterolu. Takže pokud vám váš lékař sdělil, že máte vysoký obsah cholesterolu, není třeba hned běžet do lékárny a udělat ze sebe pacienta, ale je více než skvělou volbou zakoupit para ořechy a užívat je jako lék.
Nejzajímavější na tomto druhu ořechů je, že obsahují takové množství selenu, že pokud sníte jeden ořech, doplníte si jeho denní dávku. A to je dalším důvod, proč bychom měli tyto ořechy v jídelníčku mít.
Dobrou zprávou je, že para ořechy mohou konzumovat i lidé, kteří mají potíže s trávením lepku. Tyto ořechy ho totiž neobsahují.
Další skvělou informací je, že jsou zdrojem vitamínů řady B a poměrně bohatou škály dalších minerálů – hořčík, mangan, draslík, vápník, železo, fosfor, zinek a měď. Poslední jmenovaná má výborné preventivní účinky proti anémii a osteoporóze.
Kromě konzumace samotných ořechů je můžeme využít skvěle i v kuchyni. Lze je přidat do pudinků, pesta, použít jako posyp na saláty, přidat do různých druhů dezertů, ale i do polévek či masových pokrmů. Olej z těchto ořechů využijeme k vaření nebo do zálivek. Já jsem si je oblíbila v dětství a pokaždé si na nich pochutnám.
Tak dobrou chuť a na zdraví!