Kromě Asie se jejím pěstováním také zabývají v Austrálii, Americe a v Africe. Je to trvalka, růstem mohutní a do výšky vyšplhá až 150 cm. Žádný zakrslík. A jak jinak, než že tato skvělá rostlina má opět velmi široké spektrum použití - kuchyně, kosmetika, léčebné účely.
Tak si k ní řekneme něco blíže. Pokud se týká kuchyně, lze ji použít na více způsobů. A to díky tomu, že se dá zužitkovat celá. Pokud nakrájíte tzv. cibulku rostliny, můžete ji následně přidat do salátů, polévek, ale i k masu, rybám či drůbeži. Ten zbytek se dá použít ve formě, ve které používáme např. petrželku. Na drobno pokrájený. Avšak doporučuje se svázanou snítku vložit k pokrmu zpočátku vaření a následně ji vyjmout. Její specifická vůně i chuť bude správně předána. Velmi často se používá společně s česnekem, cibulí šalotkou, koriandrem nebo paprikou. Díky tomu, že svůj domov má právě v Asii, tak se v kuchyních těchto zemí samozřejmě používá. A která kuchyně se bez ní vůbec asi vůbec neobejde, to je thajská. Také můžeme z této rostliny připravit výborný lahodný čaj.
Voňatka je velmi oblíbená v kosmetice. Přidává se do parfémů, mýdel, koupelových solí a valná většina lidí si přidává esenciální olej z lemon grassu do aromalamp. Je oblíbená pro svou velmi příjemnou a osvěžující vůni. Pokud vás v létě obtěžuje hmyz, rozhodně použijte vonné tyčinky s vůní voňatky, hmyz ji totiž nemá rád. Odpuzuje ho.
Jako léčivka má citrónová tráva docela významnou roli. Díky velkému obsahu antioxidantů ji můžeme využít při detoxikaci jater, ledvin a močového měchýře. Snižuje cholesterol v krvi a velmi blahodárný vliv má dokonce na nemoci, které máme od nervů. Snižuje horečky, pomáhá léčit chřipky a dokonce i malárii. Již uvedený čaj pomáhá s trávením a máte-li v rodině nastávající maminku, můžete jí poradit, že po porodu jí tento čaj pomůže k tomu, aby pro svou ratolest měla vždy dostatek mateřského mléka. Podporuje totiž laktaci. Izraelští vědci dokonce v roce 2006 zjistili, že „požívání citrónové trávy způsobuje programovanou smrt nádorových buněk“.