Pórek byl pěstován již ve starověkými Římě, Řecku a Egyptě. Doma je ve středomoří, jihozápadní Asii, v Persii a v jižní Anglii. Zajímavostí je, že v Anglii a Americe je považován za zeleninu, ale v Evropě a především ve Francii je řazen mezi koření. No, uznejte sami, když přidáte do něčeho pórek, jídlo dostává poněkud nový chuťový, ale i aromatický rozměr. Za mne tedy i koření.
Pokud jde o druh zeleniny, je řazen mezi druhy „česnek“. Ale já se do odborností pouštět nebudu. Spíše mne tak napadlo, čím si asi tak obohacuji tak často denní jídelníček. Ano, pórek patří mezi mé oblíbené.
Pórek je zdrojem sacharidů, ale také mu můžeme poděkovat za poměrně dobrého dodavatele vlákniny. Najdeme v něm vitamín C, řadu vitamínů B, A a K a potřebnou kyselinu listovou. Nechybí ani minerály – vápník, draslík a fosfor. Zajímavou informací je, že 100 gramů pórku obsahuje cca 25% denní dávky železa. A to už je celkem slušná dávka.
Pokud zařadíte pórek do svého jídelníčku, prospějete výrazně svému zdraví. Pórek totiž funguje jako prevence proti rakovině, kardiovaskulárním nemocem, infektům, anémii, podpoří trávení, posílí kosti, ochrání před UV zářením, posílí vlasy, vylepší pleť, doporučuje se těhotným ženám pro obsah kyseliny listové a také umí být výkonný při syntéze DNA nenarozeného miminka. Měli by ho jíst lidé, kteří mají obtíže se zrakem nebo chtějí zhubnout. Kromě toho působí jako antioxidant, ale i přírodní afrodisiakum.
Hm, tak to už je tedy parádní koktejl dobrot, které si každý z nás zaslouží. A mohu vám s klidným svědomím napsat, že nejenže ho mám ráda ve formě úžasné krémové polévky, ale také syrový v příloze nebo jako součást zeleninové polévky. A těch receptů, co jsem našla na internetu! Jsem moc ráda, že pórek je u mne v oblíbenosti na předních místech.
A dnes již vím, že letošní premiéra byla úspěšná a derniéra je v nedohlednu!