Jedna léčivá krasavice si vydobyla své místo na výsluní nejen pomyslném, ale i doslova také v mém okruhu květin. Díky návštěvě v obchodě, kde mají i bylinné čaje, byl poslední sáček mateřídoušky. A to byl zlomový okamžik. Chci ji mít prostě kolem sebe.
Nejen že je to krásná rostlinka, která může posloužit jako pokrývka prázdných míst, využívá se na skalkách, je potravou pro mnohý hmyz i medonosné včelky, které láká svou specifickou vůní a také má mnoho účinků na lidské zdraví.
Jejím původním domovem je středomoří a do střední Evropy se dostala zhruba v 11. století. Nicméně již v té době byla úspěšně užívaná v lidovém léčitelství a její používání prosazovala osobnost, která je celosvětově uznávanou. Byla lékařkou, spisovatelkou, skladatelkou, patřila k benediktinskému řádu, založila klášter na Rupertsberku. Dostala přízvisko Rýnská Sybila a jmenovala se Hildegarda z Bingenu. Její bylinné receptury se dodnes užívají a jsou ceněny velmi vysoko.
Hildegarda ve své době používala právě mateřídoušku v případech malomocenství, pokud byl člověk postižen obrnou nebo nemocemi nervů. Dáte-li si šálek čaje z mateřídoušky, vězte, že budete více osvěženi a pocítíte daleko více energie, než když si dáte šálek své ranní kávy.
Kromě čaje si můžeme z mateřídoušky udělat sirup, který se podává při prochladnutí, ale také jej můžeme podávat lidem trpícím epilepsií nebo olej. Ten se užívá při obrně, roztroušené skleróze, revmatismu, ale také když chřadne tělesné svalstvo.
Mateřídouška uleví při křečích žaludečních i menstruačních, bronchitidách, černém kašli, usnadňuje porod a zajímavé je na ní i to, že funguje jako přírodní antabus. Kdo nezná, je to látka, která pomáhá léčit alkoholiky.
A ti, kteří trpí nespavostí, měli by mít k dispozici polštářek, v němž je za poledne trhaná a usušená mateřídouška na klidný spánek. Můžeme ho dávat i dětem do postýlek nebo jim udělat uklidňující koupel.